reklama

Sólová violistka Jitka Hosprová zazářila v Brazílii

reklama

První česká sólová violistka Jitka Hosprová se vrátila z úspěšného brazilského turné. Za necelý měsíc absolvovala osm koncertů na různých místech. Každý koncert byl specifický, hrála sólově v kostele, s harfistkou, s komorními i s velkým symfonickým orchestrem. Se svojí violou a garderobou české módní návrhářky Tatiany Kováříkové zvládla také sedm přeletů po Brazílii.

Jitko, vracíte se z Jižní Ameriky po velkém turné, co byl pro vás ten největší zážitek?
Největší zážitek byl pro mne koncert v Sao Jao Nepomuceno, kde jsem hrála v rámci oslav 200 let založení města sólově v kostele a povečeřela jsem s brazilským princem. Také samozřejmě dvouhodinový blackout na velkém koncertě v Curitibě, kdy jsem hrála potmě dvacet minut sólově v temném sále plném publika s orchestrem tiše přihlížejícím za zády.

Jaké bylo brazilské publikum?
Neuvěřitelné! Velmi spontánní, vnímavé a nebálo se projevit emoce. Všechny koncerty končily potleskem ve stoje a nadšeným hvízdáním…V Brazílii na podiích sólovou violu téměř neslyší, mé koncerty bylo pro ně tedy velmi atraktivní a zajímavé.

Je něco, co vás v Brazílii překvapilo?
To že je tam mnohem méně stresu. Byť jsem měla velmi náročný program, vůbec jsem stres nevnímala, protože všichni kolem byli v klidu a usměvaví. Oni se prostě vystresovat nenechají…

Měla jste také volný čas v Brazílii?
Poslední přelet před návratem byl do Ria de Janeira, kde jsem měla celý volný den. Vykoupala jsem se na Copacabana , prošla slavnou pláž Ipanema a zajela na výhled ke Kristovi. V noci jsem zažila s českými přáteli nezapomenutelnou atmosféru tančícího Ria.
Během turné jsem poznala řadu zajímavých lidí a byla jsem mile překvapena, jaký zájem a přehled mají někteří Brazilci o naší zemi.

Zahrála jste Brazilcům tango? Jaký další repertoár jste na turné zařadila?
Zahrála jsem Tango Astora Piazzolly v městě Brazília, v nádherném chrámu Don Boscolo. Měla velký úspěch a také moje účast v Stardance, nezůstala bez povšimnutí ani v Brazílii. Muzikanti z orchestru sledovali má videa a měla jsem velké uznání, že jsem se do soutěže jako první na světě z klasické hudby pustila.

Měla úspěch i garderoba od Tatiany Kováříkové?
Fantastický, po každém koncertě na mne čekali fanoušci a chtěli se fotit. Samozřejmě, že je moje garderoba nadchla, to poznáte, už když vstoupíte na podium, a nejedna dáma mi to přišla říct osobně po koncertě.

Chtěla byste se do Brazílie vrátit?
Budu se tam muset vrátit a samozřejmě ráda. Úspěch koncertů byl veliký a ve všech místech mě budou chtít znova, mnohde i vícekrát a s jinými orchestry, což je samozřejmě skvělé. Myslím, že za rok se bude turné opakovat.

Stihla jste si už po návratu odpočinout? Co vás nyní čeká?
V podstatě jsem zůstala ve stejném tempu jako v Brazílii. Hned po návratu jsem měla dva koncerty, jeden v rámci vlastního festivalu Procházky uměním v Museu Kampa a hned druhý den velký koncert na Žofíně. V tomto týdnu mám tři vystoupení v Praze, 19. 6. mě čeká zahajovací koncert Procházek Uměním severního Plzeňska s Václavem Hudečkem. Letos máme šest koncertů (viz www.prochazkyuměním.cz) a v červenci mě čekají koncerty v Českém Krumlově, České Kamenici, Opočně a také ve Vídni.

 

Jitka Hosprová – brazilské koncertní turné

7/05 odlet z České republiky
10/05: Curitiba, koncert EU, symf. orchestr
12/05: Brasília, Santuario Dom Bosco, symf. orchestr
14/05: Brasília, SESC Garagem, recitál harfa
15/05: Brasília, Casa Thomas Jefferson, recitál s harfou
16/05: Sao J. Nepomuceno, MG,  sólo
20/05: Goiania, SESC, recitál s harfou
21/05: Vitoria, Teatro Carlos Gomes, koncert EU se symfonickým orchestrem
27/05: Belo Horizonte, s komorním orchestrem OPUS
31/05 návrat do České republiky

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama