reklama

Španělská vína jsou považována za špičku. Přesto, že byla několikrát blízko zániku

reklama

Španělská vína jsou symbolem dovolené, malebného západu slunce se skleničkou v ruce u stolu přetékajícího tapas. Kdo nezažil, jen těžko pochopí. Díky ideálním podmínkám se vinařství ve Španělsku věnují zhruba 5000 let, a přestože mělo několikrát blízko k zániku, dnes jsou tato vína považována za světovou špičku. Není divu, jsou totiž plná slunce, bohaté chuti, sametových a ovocných tónů.

Na území Španělska se prý pěstuje až 600 odrůd vína, což už může být oříšek i pro znalce. Vzhledem k tomu, že téměř všechna místní vína dosahují vysoké cukernatosti, dělí je dva základní aspekty, a to původ a doba a podmínky zrání. Vína nejvyšší kvality s označením DOQ prochází přísnými kontrolami produkce a každá láhev z tohoto území je na zadní etiketě očíslována. Klasifikace D.O. je dalším v pořadí a dá se porovnat s italskými regiony DOC, tato vína jsou označena vlastní pečetí. Vinné oblasti s méně přísnými kontrolami se označují jako Vinos de la Tierra a Vino de Mesa, která nemusí nutně znamenat nižší kvalitu, jelikož sem spadají i malé vinice.

Dle doby zrání pak můžeme zakoupit vína Joven, která se prodávají v následujícím roce po sklizni, Crianza, která zrají minimálně 6 měsíců v dubových sudech a dalších 18 měsíců v láhvi. Vína zrající minimálně 3 roky, z toho nejméně 12 měsíců v dubových sudech, dalších 12 v tancích a poté alespoň rok v láhvi, jsou známé jako Reserva. Tato vína se vyrábí pouze v dobrých letech. Vína z nejkvalitnějších hroznů a nejlepších ročníků, která zrají nejméně 5 let, často ale mnohem déle, nesou název Gran Reserva.

Tato rozdělení se týkají především vína červeného, s bílým či růžovým vínem Reserva či Gran Reserva se setkáme opravdu výjimečně.

Milovníci červeného vína jistě znají legendární vinařské oblasti jako je severošpanělská Rioja a katalánský Priorat, které se honosí nejprestižnějším označením DOQ. Dalšími aspiranty na toto ocenění kvality a tradice jsou také oblasti Ribera del Duero a Navarra. Do popředí zájmu se však dostávají i nová a zajímavá vína z Tenerife nebo Mallorcy. Právě na Mallorce stojí za pozornost vinařství 4Kilos, jehož název vychází ze skromné částky 4 milionů peset, kterou jeho zakladatelé vydali jako počáteční investici. To je nejvyšším důkazem, že pro dobré víno nejsou rozhodující peníze, ale vášeň a cílevědomost. Ve 4Kilos pracují s důrazem na racionální zemědělství a minimálním zásahem do krajiny za použití původní vegetace.

Červená vína se ve Španělsku vyrábí zejména z hroznů původních španělských odrůd Tempranillo, Carinena a celosvětově populární Garnacha. Tempranillo je právem nazýváno španělskou královnou, její hrozny dávají plnou chuť s tóny ostružiny, třešně či vanilky, vynikají svou sametovostí a vyšším obsahem alkoholu. Jeho pravým opakem by se dala nazvat odrůda Cainena, která mají vysoký obsah taninu a mírný obsah alkoholu, stává se tak ideálním pro doplnění dalších odrůd.

Tam, kde se servírují mořské plody, by neměla chybět prvotřídní bílá vína. Přestože je v produkci bílé víno ve Španělsku trochu utlačované, přináší opravdové skvosty plné tónů tropického ovoce často s dotekem bylinek a minerálů. Díky těmto kvalitám jen málokdo zůstane u jedné sklenky.

Nejvíce oceňovanými odrůdami jsou Albarino, Verdejo, středozemní Malvasia a Viura známá také jako Macabeo.

Jak sám název vypovídá, Albarino je odvozeno z galicijského bílý, bělavý. Právě z pomezí Portugalska a Galicie toto víno původně pochází. Jeho autentické zpracování neprobíhá fermentací, ale naopak macerovaním, kdy se hrozny namočí do studené vody, aby se fermentaci předešlo. Výsledkem je víno jemné, svěží s ovocnými nótami. Populární jiskrná odrůda Verdejo pochází ze Severní Afriky a nyní se pěstuje zejména v oblasti Rueda. S ohledem na to, že se jedná o víno silně oxidační, je zpravidla sklízeno v noci při nízkých teplotách. Původní španělské Macabeo je vysoce citlivá odrůda, přesto se hojně pěstuje zejména díky jejímu využití pro výrobu cavy.

Právě cava se začíná čím dál častěji objevovat v hledáčku českých milovníků šumivých vín a po boomu italského prosecca se i ona možná dočká své zasloužené chvilky slávy u nás. Cava pochází ze stejnojmenného regionu a je vyráběna tradiční metodou šampanizace, kdy prochází druhotným kvašením přímo v láhvi. Tradičně se vyrábí ze tří katalánských druhů révy Xarel.lo, které dodává barvu a sílu, Macabeo sekt zjemňuje a Parellada propůjčuje typickou vůni.

Mistr cavy Augusti Torelló Mata má velký podíl na její internacionalizaci a jeho vinařství nabízí to nejlepší na trhu. Jedním ze 100 nejlepších vín na světě je označována jimi vyráběná cava Kripta Gran Reserva prodávaná v láhvi ve tvaru amfory. Každá láhev je označena unikátním číslem a ukrývá bublinky s chutí zralého ovoce, máslovými a kouřovými tóny.

Dalším typickým španělským vínem je sherry, víno fortifikované silným vinným destilátem zvaným destilado. Sherry se vyrábí jak suchá, tak sladká. Sladkost se získává procesem sušení hroznů na slunci, při kterém roste koncentrace cukru. Zraní poté probíhá důmyslným systémem solera v sudech naskládaných na sebe, kdy se ve spodních sudech nachází nejvyzrálejší sherry a v horních ta nejčerstvější, která se do spodních postupně přečerpává. Tímto vzniká jedinečná kombinace různých ročníků a unikátní chuťový zážitek. Toto víno lze navíc uchovávat otevřená i několik let.

Sběratelskou raritou je pak Sherry Don PX Convento Seleccion 1946, které vzniklo z hroznů Pedro Ximenez posbíraných po druhé světové válce, které pak byly sušeny na přímém slunci. Tento unikát byl stočen do 825 láhví a je uznávaný kritik Robert Parker jej ohodnotil 100 body s označením jako ultra mega super koncentrované víno.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama