reklama

Štefan Margita se s mapou lásky vydal do světa šansonů

reklama

Na své nové album Mapa lásky přizval ŠTEFAN MARGITA Hanu Zagorovou, Zlatu Adamovskou, Mira Žbirku a také je ozdobil v Čechách poprvé realizovaným virtuálním duetem, který nazpíval s legendární Hanou Hegerovou! Bezpochyby jde o jedno z nejpřekvapivějších alb letošního roku. Novinku vydává Supraphon již 25. května 2018 na CD i v digitálních formátech MP3, FLAC a HI-RES.

Štefan Margita je pravidelným hostem předních světových operních scén, ale jeho umělecký rejstřík je ještě bohatší. Minulé supraphonské projekty nabídly v jeho podání světové evergreeny, slavné muzikálové melodie a vánočnípísně. Nyní připojil lásku k francouzským šansonům. Jeho novinka Mapa lásky není však ortodoxně francouzská záležitost, na albu zazní i původně polské, slovenské či speciálně nově napsané domácí skladby s hudbou Ondřeje Soukupa a Martina Chodúra.

„K mému výletu do krajiny šansonů mne inspirovaly písně velikánů francouzského šansonu Edith Piaf, Charlese Aznavoura, Jacquese Brela, Georgese Moustakiho a hvězd francouzské populární hudby Barbary, Dalidy a Patricka Bruela. A našich šansoniérek Hany Hegerové a Hany Zagorové. Jsem moc šťastný, jak skvělými a osobitými výkony obě Hany spolu se Zlatou Adamovskou a Mirem Žbirkou mé album ozdobily,“ uvedl spokojeně Štefan Margita.

Pro tento typ hudby jsou – krom citlivě oduševnělého zpívání – zcela podstatné texty. Štefan Margita převzal některé z těch u nás nejzásadnějších od Jiřiny Fikejzové, Pavla Kopty, Pavla Cmírala, Hany Zagorové, Miroslava Válka a Vojtěcha Nýdla. Jen pro tuto příležitost pak byly napsány také texty zcela nové – z pera Gabriely Osvaldové, Ľubomíra Feldeka, Martina Chodúra nebo Václava Kopty. Ti tvořili Štefanu Margitovi přímo na míru.

Gabriela Osvaldová na vznik svého textu pro Štefana Margitu zavzpomínala: „Když mi pan Margita zavolal, že by si ode mne přál text na své CD šansonů, půlka mého já se nadmula pýchou a druhá pragmaticky řekla: „Tak todle asi nepude!“ Vzpomněla jsem si na dětství. Šansony mě děsily. Nervní dámy (většinou) v nich sdělovaly o dospělých věci, které jsem vůbec nechtěla vědět. Když paní Hegerová temně vypálila do prostoru slovo ROZVOD!, naskakovala mi husí kůže a šla jsem se podívat na maminku a na tatínka, jestli už to na ně náhodou taky neleze… Brr, šanson! A pak jsem na chalupě usínala v pruhovaných peřinách a říkala si, jakej je ten pan Margita pohodovej člověk a jak se dokáže těšit ze světa, a že šanson nemusí být jen o rozervanym nitru. Text se vysunul z hlavy jak páska z telegrafu. V polospánku jsem ho zapsala na zadní stranu pozvánky na hasičský bál – a dobrou. Lidi si takových rychlovek neváží – až teď panu Margitovi sděluju, že text byl hotov za deset minut, ještě ten večer, kdy si ho objednal. PS: Pan Margita nádherně chválí. Vždycky jsme si s Ondřejem říkali, že nejlíp autora chválí Jitka Zelenková. Pan Margita je mnohem lepší!!!“

Naprosto mimořádnou záležitostí je titulní píseň Mapa lásky, duet Štefana Margity s Hanou Hegerovou, využívající staršího záznamu hlasu legendární šansoniérky, která oficiálně ukončila svoji pěveckou kariéru v roce 2011. Svým osobním souhlasem tak podpořila Margitův nápad uskutečnit první virtuální duet v dějinách české populární hudby.

Šansony jsou velmi krásná i těžká pěvecká kategorie. Proto se Štefan Margita dlouho chystal, pečlivě vybíral repertoár a v produkci Jana Adama a Daniela Hádla během letošního dubna natáčel své hudební lásky, jež by měly potěšit především citlivé posluchače, kteří mají rádi poetické, mnohovýznamové texty spojené s emotivní melodií.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama