reklama

Svátky vína začínají: Střední Čechy zvou na vinobraní

reklama

Během září sklízejí pěstitelé vinnou révu a oslavují úrodu. Místa, proslulá vinařskou tradicí, pořádají vinobraní spojenánejen s degustací vína a burčáku, ale i bohatým doprovodným programem. Nejinak je tomu i ve středních Čechách, kde sahá vinařská historie až k vládě Karla IV. Slavnosti vína budou letos probíhat ve Středočeském kraji od druhého zářijového víkendu až do konce měsíce a začínají na zámku Kačina.

Zámecké vinobraní na Kačině nabídne během soboty 8. září ochutnávku vín od 20 vinařů z Čech a Moravy, cimbálovku nebo orchestr. V zámecké zahradě si návštěvníci mohou prohlédnout největší výstavu zemědělské techniky v kraji nebo výstavu domácích zvířat z farmy. Program je připraven i pro děti – čeká na ně loutkové divadlo nebo naučná stezka. Chybět nebudou trhy řemesel a tradic.

Vyhlášenou akcí je Mělnické vinobraní, které nabídne ve dnech 14. – 16. září kromě vína i zajímavý kulturní program. Připravena bude country stage nebo dobová scéna, na které se zavzpomíná na historii vinařství, ale i stoletou historii naší země. Děti zaujme loutkové divadlo, ohnivá show nebo tvořivá dílna. Jako každoročně bude i letos otevřen degustační sklep, který je po zbytek roku přístupný pouze objednaným skupinám.

Ke konci září se na hradech Karlštejn a Točník návštěvníci přenesou do středověku a užijí si ochutnávku vín jako za vlády Karla IV. nebo jeho syna Václava IV. K degustaci jim zahrají pištci a trubači a sledovat budou moci rytířská klání a ukázky šermu.

„Oslavy vína každoročně přilákají do středních Čech návštěvníky z celé republiky. Během několika dnů mohou ochutnat skvělé víno, vyrazit do krásné přírody nebo navštívit majestátní hrady, zámky a další památky,“říká Markéta Wernerová, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Historie a rozvoj vinařství ve středních Čechách jsou spjaté s vládou Karla IV., který na Mělnicko nechal dovést burgundskou révu a pozval i francouzské vinaře, aby na místních starších vinicích zavedli její pěstování. Největší rozkvět ale zažilo pěstování vinné révy za vlády Rudolfa II., kdy bylo v Čechách kolem 3500 hektarů vinic. Nejvíce okolo Prahy a na Mělnicku. Pro vinice v Čechách bylo v minulosti typické pěstování odrůdy Rulandské modré, v 19. století se přidal i Ryzlink rýnský, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Dnes tvoří většinu ploch vinic odrůda Müller Thürgau.

Vinobraní ve středních Čechách:

  • Vinobraní na Kačině, 8. září
  • Mělnické vinobraní, 14. – 16. září
  • Královské vinobraní na Točníku, 22. – 23. září
  • Karlštejnské vinobraní, 29. – 30. září

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama