reklama

Světová soutěž OPERALIA Plácida Dominga oznamuje vítěze!

reklama


Adriana Gonzalez (soprán, Guatemala) a Xabier Anduaga (tenor, Španělsko) se stali vítězi První ceny 27. ročníku soutěže Operalia. Maria Kataeva (mezzosoprán, Rusko) a Gihoon Kim (baryton, Jižní Korea) vyhráli Cenu publika. 

Vítězi první ceny letošního ročníku soutěže Operalia se právě stali Adriana Gonzalez (soprán, Guatemala) a Xabier Anduaga (tenor, Španělsko). Druhé místo obsadila Maria Kataeva (mezzosoprán, Rusko). Druhé místo za mužský hlas získal Gihoon Kim (baryton, Jižní Korea). Třetí cena byla udělena Christině Nilsson (soprán, Švédsko) za ženský hlas a třetí cenu za mužský hlas získal Aryeh Nussbaum Cohen (kontratenor, USA/Německo). Sopranistka Adriana Gonzalez z Guatemaly vyhrála cenu Pepity Embil de Domingo za zarzuelu, cenu za zarzuelu Dona Plácida Dominga Ferrera získal španělský tenorista Xabier Anduaga. 

Anna Shapovalova (soprán, Rusko) získala cenu CulturArte de Puerto Rico v hodnotě $10,000. Cenu Birgit Nilsson v německém repertoáru R. Strausse a R. Wagnera letos výjimečně získaly dvě ženy – Felicia Moore za Einsam in trüben Tagen z Lohengrina a Christina Nilsson za Ozean, du Ungeheuer (Oberon). 

Byli oceněni také pěvci Piotr Buszewski, Liv Redpath, Bongani Justice Kubheka a Mario Bahg. 

Letos se jako poprvé v historii v České republice uskutečnila Operalia, mezinárodní operní soutěž založená Plácidem Domingem, 27. ročník prestižní soutěže hostilo Národní divadlo a spolek Domingo-Mozart-Prague. Soutěž proběhla v historické budově Národního divadla, která je považována za jeden ze symbolů národní identity a čítá vice než 130 let svobodné umělecké tvorby.

Na finálovém večeru se o vítězství utkalo dvanáct nejnadějnějších hlasů dnešního operního světa pocházejících z Ruska, Polska, USA, Jihoafrické republiky, Jižní Koreji, Švédska, Německa, Guatemaly a Španělska. Jejich vystoupení doprovodil orchestr Národního divadla pod taktovkou Plácida Dominga. 

Po finálovém koncertě následovalo slavnostní vyhlášení, kde Plácido Domingo předal ceny v 7 kategoriích: 

 Dvě ceny za první místo – Mužský/Ženský hlas – US$30,000.00 

 Dvě ceny za druhé místo – Mužský/Ženský hlas – US$20.000.00 

 Dvě ceny za třetí místo – Mužský/Ženský hlas – US$10.000.00 

 Dvě ceny Birgit Nilsson – Mužský/Ženský hlas – US$15.000.00 

 Cena Pepity Embil za zarzuelu – US$10.000.00 

 Cena Dona Plácida Dominga Ferrera za zarzuelu – US$10.000.00 

 Dvě ceny diváků – Mužský/Ženský hlas – hodinky Rolex 

 Cena Culturarte Prize, kterou poskytují Bertita a Guillermo Martinez z instituce CulturArte de Puerto Rico – US$10.000.00 

Operalia vyhledává nové generace talentovaných operních zpěváků již od roku 1993. Soutěž láká zpěváky ve věku od 18 do 32 let a všech hlasových kategorií z celého světa; s cílem vystoupit před porotou složenou z nejvýznamnějších mezinárodních operních uměleckých a castingových ředitelů. 

40 soutěžících letošního ročníků do Prahy přijelo z 20 různých zemí, včetně Guatemaly, Argentiny, Kanady, Jižní Koreje, Itálie, Německa, Švédska, Jihoafrické republiky a USA. Skupinu tvořily zejména soprány a tenory, se solidním zastoupením mezzosopránů a barytonů. Škálu doplnily 3 basy a basbaryton spolu s kontraaltem a kontratenorem. 

Každý rok soutěž hostí jiná světová metropole. První ročník se uskutečnil v Paříži v roce 1993 a soutěž od té doby cestuje světem do měst, jako je Mexico City, Madrid, Bordeaux, Tokyo, Hamburg, Quebec, Budapešť, Milán, Moskva, Peking, Verona, Los Angeles či Londýn. 

Dlouhý seznam vynikajících operních zpěváků, kteří v soutěži OPERALIA uspěli, nepochybně svědčí o jejím úspěchu v objevování, péči a spouštění kariér úžasných talentovaných umělců. Mezi vítěze soutěže, kterým se podařilo uspět v operním světě, patří úžasná švédská sopranistka Nina Stemme, okouzlující americká mezzosopranistka Joyce DiDonato, maltský tenor Joseph Calleja, portorická sopranistka Ana María Martínez, mexičtí tenoři Rolando Villazón a Arturo Chacón-Cruz a jedna z dnes nejvyhledávanějších sopranistek, Bulharka Sonya Yoncheva. 

Pořádání soutěže v České republice podpořili Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát hlavního města Prahy, Skupina ČEPS, státní příspěvková organizace CzechTourism a Státní fond kultury České republiky a partner soutěže Rolex.

POROTA OPERALIA 2019 

Marta Domingo, režisérka 

F. Paul Driscoll, šéfredaktor, Opera News 

Jonathan Friend, umělecký správce, Metropolitan Opera/Metropolitní opera, New York, USA 

Anthony Freud, generální ředitel, Lyric Opera of Chicago/Lyrická opera v Chicagu, USA 

Jean-Louis Grinda, generální ředitel, Opéra de Monte Carlo/Opera Monte Carlo, Monako a generální ředitel, Chorégies d’Orange, Francie 

Peter Katona, ředitel castingu, Royal Opera House, Londýn, Spojené království 

Joan Matabosch, umělecký ředitel, Teatro Real, Madrid, Španělsko 

Pål Moe, umělecký poradce, Národní divadlo, Praha, Česká republika; Castingový konzultant, Bayerische Staatsoper, Mnichov, Německo; Glyndebourne Festival Opera, Spojené království 

Andrés Rodriguez, umělecký konzultant 

Ilias Tzempetonidis, ředitel castingu, Opéra National de Paris, Francie 

Carolin Wielpütz, ředitelka umělecké správy, Theater Bonn, Německo 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama