Systém výuky pro nejmenší, který funguje – s tolerancí, důvěrou a respektem

Autor: dne 31 března 2019

V systému výuky na českých školách nenašla, co hledala, proto vymyslela vlastní. Tereza Dědková přináší jedinečný systém výuky angličtiny, který propojuje s prvky jógy a mindfulness. Inspiraci čerpá z pobytu v Anglii a Švédsku, kde studovala a pracovala.

V současné době roste počet rodičů, pro které je důležité, aby byla objevena a rozvíjena jedinečnost jejich dítěte. Hledají možnosti vzdělávání, které je založeno na respektu, důvěře a vzájemné toleranci. A to už od nejnižšího věku. Tereza objevila skulinku na trhu a vytvořila výjimečný projekt mimoškolního vzdělávání pro nejmenší. Výuku angličtiny pro děti spojila s pohybem tak, aby proces dozvídání se nového probíhal přirozeně a bez drilu. „Mým dlouhodobým cílem je rozšířit stávající nabídky školního systému o nový směr. Mám ověřené, že výuka může probíhat individuálně a intuitivně s ohledem na zájmy a potřeby dětí i jejich rodičů,“ vysvětluje Tereza. Zmíněný přístup nabízí pod značkou „Little Bubbles“.

Little Bubbles jsou zájmové aktivity pro děti s originálním konceptem a metodikou odrážející osobní kvality zakladatelky. „Během roku provázíme děti kurzy zdravého cvičení kombinovaného s angličtinou a mindfulness. Každá hodina je spojená s příběhem. Tím nás provázejí ručně ušité originální postavičky. K nim jsme vytvořili anglické básničky, které jsou chytlavé a krásně se propojují s pohybem. Lekce jsou promyšlené a poskládané přirozeně a nenásilně,“ vysvětluje Tereza.

Při hodinách se děti zapojují a opakují anglické básničky a písničky, které sedí na jednotlivé jógové sestavy. Lektoři v „Bublinkách“ jsou pečlivě vybíráni a proškoleni. Jsou rovnocennými členy týmu a v častém kontaktu s Terezou i mezi sebou. Vzájemně se podporují a společně obohacují metodiku a náplň lekcí o nové postřehy.

Tereza spolupracuje i s dalšími odborníky, kteří dohlížejí na kvalitu a bezpečnost. Jedním z nich je Ivana Málková. Uznávaná pedagožka, která v roce 1991 vytvořila jedinečný projekt soukromé základní školy rodinného typu (Škola Hrou), kde působila jako učitelka, majitelka a ředitelka. Nyní lektoruje kurzy osobního rozvoje (Konstelace a Vědomá pedagogika), vede školní supervize a pracuje individuálně s dětmi i dospělými. O Tereze říká: “Terezu znám několik let a se zájmem sleduji její životní cestu. Mladá žena, která s otevřeným srdcem a úsměvem na tváři tvoří to, co ji baví. Dokáže sladit roli dcery, manželky a maminky tak, že to kvalitu a intenzitu Bublinkových aktivit ještě umocňuje. Zajímalo mne, jaká je v roli lektorky. Uvítala mne mezi dětmi, které mne okamžitě přijaly mezi sebe. Vidět ji, jak přirozeně podpořila vznik atmosféry přijetí pro novou dívenku a se zájmem a respektem naslouchala kloučkovi, který přišel s mrzutou náladou, bylo hladivé a uklidňující. Během setkání jsme vystřídaly mnoho aktivit. Hráli jsme si, cvičili, štěbetali anglicky, povídaly, odpočívali, objevovali, a to jak samostatně, tak ve dvojicích či společně. Vedení lekcí Terezou je laskavé, všímavé, tvořivé, inspirativní a ještě stále v naší společnosti spíše vzácné než samozřejmé.

Nejlepší referencí jsou v tomto případě samotné děti. „Dnes mi syn vyčetl, že jdeme na lekci pozdě. Děkuji za to, jak děti vedete a inspirujete,“ říká k Bublinkám maminka čtyřletého Vašíka. “Vaše techniky mindfulness máme vyvěšené na ledničce. Když řešíme složitou situaci, vracíme se k nim. Navíc je nepoužívají jen děti, ale obohacujeme se i my, dospělí.” říká maminka Kubíka 6 let a Klárky 8 let.

Výuka angličtiny je členěna podle věkových kategorií. Kurzy mini Bubbles pro děti od 2 let probíhají formou pohybových her, zážitků, pozitivní motivace a s velkým respektem k vývojovým možnostem dětského těla. Jsou určeny pro děti, pro které je těžké na hodinách zůstávat samotné, a tak mohou cvičit pohromadě s rodiči. Největší skupinou jsou Little Bubbles, kurzy pro děti od 3 do 6 let. Děti se stávají součástí příběhu, který je cvičením provází. Podněcují svoji kreativitu a fantazii. Originální postavičky s anglickými básničkami učí děti zdravému pohybu s aktivním zapojení angličtiny.

Další kurzy jsou rozdělené na School Bubbles pro děti od 6 do 9 let a Tween Bubbles pro děti od 9 do 12 let.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit Přihlášení

Napište odpověď