reklama

Tick, Tick…BOOM!

reklama

Bohémský život neúspěšného umělce je skvělý. Je skvělý, když je vám dvacet. Je v pohodě, když je vám dvacet pět. Ale co když je vám už třicet. Třicet – ten věk, kdy byste měli už dělat dospělá rozhodnutí. Mít dobrou práci. Koupit si auto. Koupit si byt. Zkrátka stabilizovat celý svůj život.

Jon je nadějný skladatel, který sotva zaplatí nájem svého bytu na kraji SoHo. Jonovi bude třicet a jeho snem je uvést svou vlastní show na Broadwayi. Show, na které pracoval pět let. Jeho nejlepší přítel Michael svoje herecké ambice již dávno pověsil na hřebík a díky dobře placené práci si může dovolit nové BMW i pěkný byt na Upper East Side.

A Jonovi radí to samé – ať si konečně najde nějakou normální práci, která mu dovolí zbavit se špíny, těsných prostor, rozbitého potrubí. Zkrátka všeho, co dělá bohémský život zároveň nesnesitelným i vzrušujícím. Jonova dívka, Susan, je vcelku úspěšnou učitelkou baletu a sní o tom, že si společně s Jonem zařídí normální a obyčejný život. Ideálně v Cape Cod, zkrátka dál od rušného New Yorku.  Půjde Jon dál za svým snem? Co když nikdo nebude chtít uvést jeho show?  Neměl by se na to na celé vykašlat rovnou a vzít raději klidnou a dobře placenou práci, kterou mu dohazuje Michael ve své firmě?

Tick, Tick…BOOM! je autobiografické dílo skladatele Jonathana Larsona, které odhaluje pochybnosti, úzkosti, nejistoty, které prožíval v období před uvedením RENTu, svého nejslavnějšího muzikálu. Poprvé uvedl toto dílo sám Larson jako sólové představení v roce 1990. Po jeho smrti se dramatik David Auburn rozhodl Tick Tick Boom! rozepsat pro tři herce – premiéra této verze se uskutečnila v r. 2001 na Off-Broadwayi. Následovala premiéra v Londýně, americké národní turné, dva Off-Broadway návraty v r. 2014 a 2016, mnoho dalších lokálních i mezinárodní produkcí. V únoru 2018 se v Divadle Na Prádle odehrála česká premiéra v překladu a přebásnění Michala Zahálky a Jana Šotkovského. 

Za zmínku stojí, že muzikál nezůstal nepovšimnutý u odborné kritiky.

★★★★★   7 nominací na Drama Desk Award včetně nominace na Outstanding Musical
★★★★★   vítěz Outer Critics Circle Award v kategorii Outstanding Off-Broadway Musical

“Ačkoli je Tick, Tick… Boom! v současné podobě komorní jednoaktovkou pro tři herce, je zároveň naprosto plnokrevným muzikálem, kde se, stejně jako v RENTu, střídá nespoutaná rocková energie, s mistrně vystavěnými baladami, v nichž nechybí emoce a až provokující niternost. Zároveň je skvělým pohledem do duší třicátníků, i proto je náš realizační tým ze stejné generace. Může to být příběh každého z nás.” říká dramaturg Ondřej Doubrava.

Výkony všech tří protagonistů jsou vyrovnané a na vysoké úrovni. Muzikál má po celou dobu spád. Je dobré, že není přestávka a proto se nevytratí dynamika představení. Diváci se zasmějí, ale také popřemýšlí nad svým životem a zjistí, že se s podobnými osudy již setkali třeba u sebe, či svých přátel.

Nejbližší termíny představení jsou 19. března a pak 9. dubna a 22. dubna. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticket Art nebo přímo na pokladně Divadla Na Prádle. Tento muzikál není klasickým muzikálem, je ale něčím novým, co tu ještě nebylo. Rozhodně tohle dílo stojí za zhlédnutí.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama