reklama

Tip na vánoční dárek: Premiéra koncertního provedení oratoria Saul s Adamem Plachetkou

reklama

Sólista Metropolitní opery New York Adam Plachetka, světová kontratenorová legenda Andreas Scholl a špičkový soubor Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka na jednom jevišti! Chcete-li milovníky hudby potěšit mimořádně intenzivním zážitkem, nadělte jim pod vánoční stromeček vstupenku na premiéru koncertního proveden ívrcholného oratoriaGeorga Friedricha Händela Saul. Jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí roku 2019 se odehraje 16. ledna v brněnském Besedním domě.

Händelovo tříaktové oratorium Saul bylo poprvé uvedenov Královském divadle v Londýně 16. ledna 1739, v Brně tedy zazní přesně po 280 letech. Spolu s Adamem Plachetkou a Andreasem Schollem se v doprovodu Czech Ensemble Baroque představí sopranistky Natalie Rubis, Kristýna Vylíčilová, polský tenorista Krystian Adam a další renomovaní pěvci. Libreto Charlese Jennense dějově vychází z biblických událostí, konkrétně První knihy Samuelovy.

Příběh Saula, prvního krále Izraele, vykresluje přerod přátelství a obdivu zamýšleného Saulova následníka Davida v závist a nenávist, která je nakonec příčinou zkázy velkého panovníka. V dramatu se objevují také mytické postavy čarodějnice z Endoru a ducha proroka Samuela, kterého čarodějnice vyvolá z mrtvých. Pro Händela typická velká sborová čísla patří k tomu nejdramatičtějšímu, co napsal.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama