reklama

Tip pro dlouhou chvíli: Postavte si doma papírový model pivovarské Jubilejní brány

reklama

Jak si smysluplně užít čas, který teď s ohledem na opatření spojená s šířením koronaviru trávíme doma? Pusťte se do stavění papírových modelů! Pro začátek můžete vyzkoušet něco jednoduššího, třeba model Jubilejní brány, která je už od roku 1892 symbolem Plzeňského Prazdroje. Ať už je vám deset nebo sedmdesát, při vystřihování, lepení a skládání zklidníte mysl, zrelaxujete, procvičíte jemnou motoriku… A ta radost z povedeného výsledku!

Stavění autentických modelů historických staveb může být zároveň inspirací k výletu do minulosti. Pozoruhodný příběh Jubilejní brány, která je na lahvi slavného ležáku Pilsner Urquell vyobrazena hned třikrát, se začal psát v roce 1892, kdy se stala vůbec první novorenesanční stavbou v Plzni.

Vzorem pro podobu brány byl zřejmě antický triumfální oblouk Porta Gemina v Pule, který je výjimečný dvěma oblouky. Výzdoba a detaily však jasně odkazují k pivovarnictví. Dnes je Jubilejní brána po komplexní rekonstrukci nádhernou dominantou nádvoří legendárního pivovaru.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama