reklama

Tipy, jak po pár týdnech používání vylepšit svoji terasu

reklama

Horké letní dny a vysoké teploty vybízí k tomu, abyste neseděli doma. Po pár týdnech strávených na terase se však může stát, že si začnete všímat drobných nedokonalostí, které nejsou na první pohled patrné. Zjistili jste například, že se terasa špatně čistí, povrch je příliš kluzký nebo k vám přes plot koukají sousedé? Díky pár jednoduchým vychytávkám je možné i tyto neduhy eliminovat a užít si tak léto v maximálně komfortním prostředí.

Bezpečí za každého počasí

Dlažba na terase by měla být nejen pěkná na pohled, ale také bezpečná. Při výběru dlažby je proto dobré zaměřit se na stupeň protiskluznosti, ten by měl přitom úzce vycházet z toho, jestli je terasa krytá. V takovém případě je ideální volit dlažbu s protiskluzem značeným jako R10. Pro otevřené venkovní terasy nebo případy, kdy máte na terase i schody, je vhodná dlažba s protiskluzem R11. Pro dlažby k bazénu nebo ve sprchách jsou stupně protiskluznosti doplněny ještě o písmeno na konci, které se pohybuje v rozmezí A až C. Nejmenší riziko uklouznutí je právě u dlažby s označením C.

Nemusíte se však bát, že by bezpečnost dlažeb měla vliv na jejich estetickou funkci. „Mnoho protiskluzných dlažeb použitelných na terasu nebo k bazénu se vyrábí ve stejném provedení také pro interiéry, kde již není nutný protiskluz. Díky tomu můžete perfektně sladit terasu s vnitřkem domu. Zvolit můžete například imitace přírodních materiálů, jako je dřevo či kámen,“doplňuje jednatel firmy M.B.Keramika Martin Bezděk.

I s horkem se dá bojovat

Slunečné dny, na které jste se tak těšili, nakonec nejsou tak příjemné, jak jste si představovali? Pokud máte pocit, že je na terase kvůli horku k nevydržení, může být na vině nedomyšlená koncepce celého prostředí. Častou příčinou bývá skutečnost, že u venkovního posezení máte minimum zeleně. Jednoduchým řešením může být vysazení travnaté plochy nebo přidání pár rostlin či stromků. Ty vám vytvoří stín, a navíc veškerá zeleň pohlcuje sluneční paprsky, které například beton jen odráží. Tato praktická vychytávka udělá z terasy opět místo, kde se budete cítit příjemně. Rostliny navíc při vhodném výběru celý prostor též zkrášlí.

Posviťte si na ni

Terasa je prostorem, který máte k dispozici během celého dne i večera. Proto by byla škoda, kdybyste toho nevyužili. Aby se na terase daly trávit příjemné letní noci, je potřeba i kvalitní osvětlení, a to hlavně v těch prostorech, kde máte posezení. Ohraničit jej můžete zemním osvícením, které vymezí prostor terasy. Pokud chcete něco netradičního, můžete zvolit i barevná světla. Tato menší světýlka je vhodné ještě doplnit stojacími lampami, jež si můžete podle potřeby přesouvat. Při tvorbě osvětlení myslete i na cesty, které k posezení vedou, abyste se vyhnuli tomu, že budete po tmě bloudit do domu nebo ven.

Nenechte se okukovat sousedy

Ať už se na terase opalujete, grilujete, odpočíváte, nebo trávíte čas u bazénu, zřejmě nestojíte o okukování z vedlejších zahrad nebo z ulice. Pro příznivce zeleně bude ideálním řešením živý plot. Stromky nebo keříky, které vysadíte jako bariéru kolem vašeho pozemku, udělají perfektní službu jako ozdobný i funkční prvek. Navíc slouží i jako skvělá protipachová a protihluková bariéra, takže při večerním grilování nebudete sousedům na obtíž. Je jen na vás, jestli zvolíte volně rostoucí, nebo tvarovaný plot. Myslete však na to, že v případě tvarovaného budete muset trávit více času péčí o něj. Pro ty, kdo se nechtějí starat o další rostliny navíc, je skvělou volbou zahradní zástěna. Ta může být vyrobena z přírodních i umělých materiálů, které jsou ošetřeny tak, aby vydržely i při nepříznivém počasí. Při instalaci zástěny myslete na to, aby nebyla příliš vysoká. Připravilo by vás to o většinu sluníčka. Ideální je postavit ji tak, aby maximální výška sahala ke 170 cm.

Jako ze škatulky

Čištění terasy není zrovna populární činností, bohužel se jí však nevyhnete. Tím spíš byste měli myslet na to, aby pro vás úklid byl co nejjednodušší. Ideální volbou je proto keramická dlažba, která má dlouhou životnost, je odolná, snadno se čistí, a navíc skvěle vypadá. „Dříve platilo, že protiskluzná dlažba se velmi těžko čistila, dnes ji již výrobci umějí vyrobit s vysokým stupněm protiskluznosti tak, aby se i dobře čistila. Kvalifikovaný odborník tak na základě svých zkušeností uživateli jistě doporučí dlažbu, která splní obě podmínky,“popisuje jednatel firmy M.B. Keramika Martin Bezděk. Na takové terase tak můžete s klidem i grilovat a nemusíte se bát, že vám olej a další potraviny povrch nevratně poničí.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama