reklama

Trendy v oblasti reprodukční a intimní medicíny

reklama

Pokrok ve světě technologií má dopad i na oblast gynekologie a andrologie. Jaké lékařské zákroky je nově možné podstoupit a s jakými trendy se lékaři u pacientů nejčastěji setkávají? V oblasti reprodukční a intimní medicíny se v poslední době stále více řeší například možnost umělého oplodnění pro single ženy, bezsklapelová vazektomie, social freezing neboli zmrazení pohlavních buněk či intimní gynekologické plastiky.  

Social freezing pro mladé

V mladém věku většinou lidé nemyslí na to, jestli budou schopni mít někdy dítě. Statistiky z posledních let ale ukazují, že stále více párů řeší neplodnost a děti si pořizují až díky metodám umělého oplodnění.  Především trend oddalování rodičovství nemá na schopnost počít dítě pozitivní dopad, což potvrzuje i primář IVF centra kliniky ISCARE MUDr. Jan Lacheta.

„I kvůli rozšířenému trendu zakládat rodinu až mezi třiceti a čtyřiceti lety dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů. O zvyšující se neplodnosti u mužů pak svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií.“

Předejít možným rizikům neplodnosti jako je třeba závažné onemocnění nebo úraz pomůže social frezing neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk vyjde asi na 2 půl tisíce na tři roky. I v případě úrazu či nemoci s výsledkem neplodnosti pak mají lidé jistotu, že budou moci založit vlastní rodinu. 

Umělé oplodnění v zahraničí

Co ale dělat, když už Vám biologické hodiny tikají, ale správný partner je v nedohlednu? Česká legislativa umožňuje umělé oplodnění IVF podstupovat pouze vdaným ženám či ženám v páru s partnerem opačného pohlaví. Naštěstí jinde ve světě takové podmínky neplatí a tak i svobodné či homosexuálně orientované Češky mohou pomocí asistované reprodukce otěhotnět. Je ale třeba za vysněným potomkem vycestovat a to buď na vlastní pěst, nebo prostřednictvím specializovaného zdravotnického zařízení.

„Naše klinika SpermBank International nabízí zájemkyním zprostředkování umělého oplodnění v zahraničí, na pracovištích s nimiž dlouhodobě spolupracujeme a kde tento proces národní legislativa umožňuje. Hlavní výhodou je možnost vybrat si dárce spermatu na základě rozsáhlých kritérií z největší databáze v ČR,“ vysvětluje profesorka Milena Oborná z kliniky SpermBank International.

Intimní gynekologické plastiky

Pokud se Vám podařilo vysněného potomka zplodit, rodičovské povinnosti jste si odbyli, děti jsou odrostlé, přichází často chuť si ještě trochu užít. U žen se ale často začnou objevovat problémy s pevností tkání pánevního dna, způsobené právě prodělanými porody, které mohou mít dopad i na sexuální uspokojení.

„S takovými problémy k nám přichází až sto padesát pacientek ročně,“ potvrzuje Petr Pícha, primář pražské kliniky GynCentrum.Úplnou novinkou, kterou je možné tyto problémy řešit, je ošetření pomocí LOTUS GynoLaserTM, jenž GynCentrum jako jedno z mála zdravotnických zařízení u nás vlastní. Na rozdíl od invazivní operace je laserový zákrok rychlý, bezbolestný, bezpečný a nevyžaduje téměř žádnou rekonvalescenci. Používá se pro vaginální remodelaci s výsledkem zúžení poševního vchodu a vagíny a zlepšení její elasticity, dále k léčbě stresové inkontinence, chronických kvasinkových zánětů a poklesu dělohy.

Bezskalpelová vazektomie

Co v této fázi života trápí muže? Pokud se stále těší sexuální svěžesti, je na místě vyřešit jednou pro vždy možnost nechtěného oplodnění, a to díky vazektomii.Vazektomie je chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů v oblasti šourku a tím ke sterilizaci muže. Při klasické vazektomii je šourek rozříznut skalpelem.

„Daleko šetrnější, méně bolestivou metodou s minimálním rizikem komplikací je tzv. bezskalpelová vazektomie, kdy je chámovod za použití specifických nástrojů rychle zachycen a vytažen nad povrch kůže z malého vpichu. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení znatelná,“vysvětluje MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog z Andrologické kliniky. Paradoxní je, že v zahraničí je vazektomie jako forma antikoncepce velmi rozšířená a podstupuje ji až 18 % mužské populace. V ČR jde zatím jen o stovky mužů. Kliniky projektu Vazektomie bez skalpelu provádí aktuálně kolem 30 zákroků měsíčně.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama