reklama

Třináctka Hudebnímu festivalu ve Znojmě přinesla štěstí

reklama

Hudební festival Znojmo, jehož letošní hlavní dramaturgickou linkou bylo 500. výročí reformace a vystoupení protestantského kněze Martina Luthera, přivítal zhruba 14 000 návštěvníků, a zařadil se tak mezi nejúspěšnější ročníky. 13. festivalová sezona přinesla ve světové premiéře soubor oratorií Heinricha Schütze Příběh o Kristu. Festival se konal od 6. do 23. července.

 

V 18 festivalových dnech se každý den konala minimálně jedna festivalová událost. Šlo o akce hudební – koncerty klasické hudby, ale i cimbálové, jazzové i multižánrové. Dále festivalovou skladbu vyplnily akce vinařské a gurmánské. Mezi největšími to byla hostina na vranovském zámku, která byla jednou z nejdříve vyprodaných. Předem zaplněny byly i další koncerty, jako například Noční koncert při svíčkách nebo koncert pěvkyně Pavlíny Senić v Uherčicích. Mezi nejvíce navštívené koncerty patří obě vystoupení patrona festivalu Pavla Šporcla, představení festivalového scénického projektu Příběh o Kristu či cimbálový koncert, na kterém se letos představila Cimbálová muzika Pavla Šafaříka.

Festival byl jako každoročně protkán mezinárodními hvězdami i návštěvníky. Partnerství pokračovalo i s nedalekým Festivalem Retz, se kterým se mimo jiné Hudební festival Znojmo potkává na příhraničním poutním místě Heiligerstein. Největší zahraniční hvězdou festivalu byla Akademie für Alte Musik Berlin, jejíž koncert byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti v rámci projektu Stará hudba bez hranic.

Duchovní téma návštěvníky zaujalo

Koncerty se konaly ve venkovních prostorách i uvnitř. Vnitřní koncerty zejména s ohledem na duchovní zaměření letošního ročníku využily 7 kostelů Znojma a okolí. „Jsem rád, že má festival po 13 letech fungování již stabilní návštěvnost. Koncerty a doprovodné akce jsou hojně navštěvované, nezřídka vyprodané již předem. Festival se nám daří zlepšovat vyšším komfortem pro diváky, nebo pohodlnějším nákupem vstupenek či snadnějším přístupem k informacím,“ pochvaluje si prezident festivalu Jiří Ludvík. Festival letos spustil nové internetové stránky a spustil předprodej vstupenek přes systém smsticket, který umožňuje nákup vstupenek on-line.

„Ačkoli jsme letos nastavili složitější téma, tak si nás diváci i odborné publikum našlo. Je až neuvěřitelné, jak nám luteránské téma zajistilo skvělé počasí. Pouze jeden koncert jsme přesouvali, jinak všechny koncerty byly na svých místech. Velmi nám záleží na tom, aby bylo hodně akcí venku, v přírodě nebo na nádvořích krásných znojemských domů. Program byl barvitý a publikum mělo možnost na některých koncertech meditovat, na jiných se zasmát,” zhodnotil festival Jiří Ludvík.

„Hudební festival ve Znojmě je jedinečný semknutou dramaturgií. Letos jsme měli mimořádně úspěšný operní projekt. Příběh o Kristu byl vysoce hodnocený publikem i odbornou veřejností. Jsme potěšeni, že Heinrich Schütz, ač neznámý, návštěvníky zaujal monumentalitou i melodičností svého díla,“ řekl umělecký ředitel festivalu Roman Válek a dodal: „Na znojemském festivalu se mi líbí, jak vyzdvihuje místní interiéry a exteriéry. Je úžasné sledovat, jak je město Znojmo do programu zapojeno. Celý tento ročník vnímám jako hodně vydařený – počasí, vinaři, organizace a skvělí účinkující. Například Akademie für Alte Musik Berlin opět posunul laťku festivalu o kus výš.”

Příběh o Kristu – strhující dílo ve světové premiéře

Letošní festivalový scénický projekt přinesl soubor děl v našich končinách méně známého autora Heinricha Schütze. Pro Hudební festival Znojmo mimořádně připravený Příběh o Kristu vidělo na tisíc diváků, kteří ve třech představeních nadšeně odměnili interprety dlouhým potleskem ve stoje. Dílo nastudoval umělecký ředitel festivalu a dirigent Roman Válek spolu s režisérkou Lindou Keprtovou. „Pozvání na hudební festival do Znojma, který je již v dnešní době nepřehlédnutelným fenoménem v kulturním kontextu českých festivalů, přišlo před necelým rokem. A jak se to zdálo daleko. A nyní se se Znojmem loučíme, okouzleni geniem loci prostoru sv. Michala. Narodilo se zde mnoho odpovědí, ještě více otázek a potkalo pár nezapomenutelných souvislostí. Představení přináší křehký pohled o jednom z nejzásadnějších momentů v dějinách lidstva, směle se pokouší nastolit téma, které nemá univerzální odpověď. Téma, které rezonuje, ať již v dáli, či z blízka v každém z nás,“ popsala práci na Příběhu o Kristu režisérka festivalového projektu Linda Keprtová.

 

„Závěrečné tóny mi vháněly slzy do očí, nejen hudebním zážitkem, ale i hrdostí nad tím, co jsme schopni představit publiku ve Znojmě,“ řekl o festivalovém dílu prezident festivalu Jiří Ludvík.

„Hudební festival Znojmo se díky promyšlené dramaturgii a ojedinělým scénickým projektům, vznikajícím každoročně v produkci festivalu, rozšířil za hranice Znojma a je znám po celé republice. Je úžasné a velmi mě těší, že se rok od roku daří zvyšovat prestiž této kulturní události, jíž jsem hrdým patronem,“ zhodnotil houslista a dlouholetý patron festivalu Pavel Šporcl.

Uherčická dražba vín vydělala na opravu zámecké sochy

Dobročinná dražba výjimečných vín od dárců Hudebního festivalu Znojmo letos vynesla 70 700 Kč.

„Dělá nám velkou radost, že můžeme pomáhat obnovovat uherčický zámek,“ sdělil Jiří Ludvík, který v roce 2009 zařadil do programu poprvé koncert pěvkyně Pavlíny Senić a jejích hostů. Koncert doplnil aukcí vín jejichž výtěžek dlouhodobě pomáhá s památkovou obnovou zámku v Uherčicích.

„Jsme za dlouhodobou spolupráci s Hudebním festivalem Znojmo neskutečně vděční. Za devět let konání aukcí jsme opravili třináct oken banketního sálu, šest oken v andělské chodbě, schodiště v rozáriu a obnovili obelisk v lesoparku. Z letošního výtěžku budeme restaurovat sochu boha Dia,“ uvedla kastelánka Eva Štěpánová. Oprava obelisku v zámeckém lesoparku právě finišuje a přispěla na ni také britská nadace The Friends of Czech Historic Buildings stejně jako při minulých opravách zámku.

Příští rok Znojmo zažije střet duchovna s fyzičnem

Příští rok se festivalové téma po vzoru letošního ročníku opět nebude věnovat výročí jednoho skladatele, tak jak tomu bylo v dřívějších ročnících. „Jako stěžejní téma si vezmeme svár duše s tělem. Fyzično se bude potýkat s duchovnem,“ prozradil dramaturgii letošního ročníku Jiří Ludvík. Inspirace vzešla z festivalového projektu příštího roku. „Už nyní připravujeme pro 14. ročník festivalu Svár duše s tělem Emilia de‘ Cavalieri. Libretto napsal Agostino Manni,“ dodal.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama