reklama

Turistická sezona v Kladenském zámku začíná. Vyrazíte na výlet?

reklama

Sezóna v Kladenském zámečku začala. Zároveň po celý letošní rok oslavujeme 100. výročí narození Zdeňka Milera, vytvořili jsme novou časovou osu a proměňujeme důlní štolu v zážitkové místo. Zveme zajímavé osobnosti a křtíme jedinečné publikace. Na návštěvníky čekají výstavy a akce, které se vážou k tvorbě i životu významného kladenského rodáka, autora legendárního Krtečka, Zdeňka Milera.

Rok oslav Zdeňka Milera

Již v únoru tohoto roku jsme otevřeli poslední část stálé expozice Zdeněk Miler nejen Krtek, a to Milerovu autentickou pracovnu. „Atelier jsme otevírali za omezeného počtu hostů již v únoru, ale návštěvníci si jej mohli přijít prohlédnout až nyní, kdy jsme se mohli znovu otevřít veřejnosti. Velmi nás těší, že o Milerovu expozici je velký zájem,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová. Společně s otevřením pracovny jsme také křtili katalog k této výstavě se stejnojmenným názvem Zdeněk Miler nejen Krtek, jehož autorkou je kurátorka celé výstavy Pavla Slancová. Publikace přináší souhrn vzpomínek slavného autora a jeho kreseb i vlastnoručních poznámek. Katalog ale pokřtíme znovu, za účasti návštěvníků, kteří se také mohou těšit na autogramiádu s autorkou.

Součástí oslav jubilea Zdeňka Milera jsou také výstavy jeho dcery Kateřiny Miler a manželky Emilie Milerové, které mohou návštěvníci zhlédnout až do konce srpna v naší galerii. „Paní Emilie také letos slaví významné jubileum, a tak jsme se rozhodli uspořádat jí menší oslavu a taktéž společně pokřtíme knihu s katalogem její celoživotní tvorby a vlastními ilustracemi, která nese název Život podle Emily. Kniha je koncipována podobně jako katalog o Zdeňku Milerovi, a dá se tak říct, že jde o knižní dvojčata. S paní Milerovou se také návštěvníci budou moci osobně setkat,“ doplnila Petra Melčová.

Tento rok také uplyne 10 let od Krtkova letu do vesmíru. Tam plyšová postavička strávila necelý měsíc na palubě amerického raketoplánu Endeavour společně se šestičlennou posádkou. Krtka s sebou na kosmickou misi vzal Andrew Jay Feustel, jehož manželka má české kořeny. Zdeněk Miler již v roce 1965 vytvořil příběh Krtek a raketa, na které Krteček letěl do vesmíru, a bylo to jistě autorovým splněným přáním, že se poté Krteček skutečně do vesmíru podíval. I v expozici Zdeněk Miler nejen Krtek máme vesmírný koutek, kde se návštěvníci dozví vše okolo této kosmické výpravy i s promítáním, jak vypadá běžný den astronauta ve vesmíru. Tuto část nám pomohl připravit Astronomický ústav AV ČR.

Je toho ale celá řada, co v rámci oslav 100. výročí narození Zdeňka Milera chystáme. Například workshopy, přednášky, filmová promítání nebo speciální bonusové prohlídky a další.

Časová osa

Historický okruh jsme doplnili o časovou osu, která přiblíží návštěvníkům některé historické souvislosti města Kladna i Kladenského zámku. Výtvarné zpracování osy si vzaly na starost výtvarnice Milena Burgrová a Dagmar Šubrtová, historická fakta jsme konzultovali s kladenskou historičkou Irenou Veverkovou. Podklady a reprodukce portrétů, které také jsou součástí osy, pochází například z Národní galerie, hradu Košumberk i z rezidenčního zámku německého Rastattu (Státní zámky a zahrady Baden-Württemberg).

Důlní štola zážitková

Že má Kladenský zámek ve svém sklepení simulovou důlní štolu, to je skutečná rarita. Tato výjimečná expozice přibližuje návštěvníkům historii těžby uhlí na Kladensku. „Štolu neustále vylepšujeme, abychom mohli návštěvníkům nabídnout skutečně velkolepý zážitek. Předěláváme dosavadní obyčejné nástěnky v informační panely a interaktivní mapu, chystáme ukázku průřezu dolem a další,“ zakončila Petra Melčová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama