reklama

Únorové tipy z Violy: Proč si nezatančíte?

reklama

V novém roce se na jeviště legendární pražské scény, Divadla Viola, vrací úspěšné představení Proč si nezatančíte? Sugestivní otázka v názvu zve na pozoruhodný večer s texty Raymonda Carvera, mistra krátké prózy a jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů americké literatury 80. let minulého století. Ve čtvrtek 8. února od 20:00 zazní v bravurním podání Jiřího Lábuse a za mistrovského klavírního doprovodu Emila Viklického.

Výtečnému Jiřímu Lábusovi bude jeviště Violy patřit také následující večer 9. února, kdy se začte do textů Jiřího Kyliána. Unikátní literárně-baletní kompozice Kylián: Narozen v cizině s podtitulem Povídky a filmové miniatury aneb Každý z nás je věčným emigrantem představuje proslulého tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána coby autora povídek. Kyliánova slova v osobité interpretaci Jiřího Lábuse doplňují filmové miniatury, které Jiří Kylián natočil výhradně pro tuto příležitost a ve kterých sám vystupuje.

Znáte nějaké romské pohádky, příběhy, tradice či písničky? Pokud se s nimi chcete seznámit, a to velmi zdařilou a zábavnou formou, nenechte si ujít představení Šunen Romale — Poslyšte Romové, které je ve Viole na programu 10. února. Jedinečný zážitek s romským folklorem divákům zprostředkují herečky Barbora Hrzánová a Jana Boušková spolu se známým romským slovenským zpěvákem Máriem Bihárym, který koncertoval například se Zuzanou Navarovou.

Taťjana Medvecká a Martin Hofmann vás v sobotu 17. února provedou fascinujícími vzpomínkami na vášnivé, divoké, kruté, a přesto až do konce života trvající manželství letce a slavného spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. Inscenace Život jako smršť čerpá ze vzpomínkové knížky Paměti růže, kterou napsala jeho manželka Consuelo de Saint-Exupéry a která mohla vyjít až v roce stého výročí narození věhlasného autora Malého prince.

V pondělí 19. února ve 20:00 Divadlo Viola uvádí Josefa Somra a Marka Holého v dramatické skice podle slavné novely Ernesta Hemingwaye Stařec a moře. Strhující zápas rybáře s mocnou přírodou na vratké bárce unášené mořem vyznívá jako oslava lidské vůle, odvahy a nezlomnosti. Děj podkresluje hlas moře – hudba Emila Viklického.

A Emil Viklický tentokrát naživo u piana a David Prachař v roli, která mu vynesla Cenu Thálie, budou k vidění 20. února od 20:00 v představení Novecento. Příběh Alessandra Bariccoa se odehrává na lodi, která pravidelně brázdila oceán mezi Evropou a Amerikou. Novecento je jméno odloženého novorozeněte, jež námořníci objevili v podpalubí. V průběhu let se chlapec naučil  hrát  na piano tak, „že i Bůh tančil, pokud se nikdo nedíval…“

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama