reklama

Užijte si parádní dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete!

reklama

Jsou destinace, do kterých se můžete podívat kdykoli. Ale pak jsou takové, o kterých většinou jen sníte. Podle nás je však načase začít si své sny plnit. Takže, kam vyrazíte? Tady je pár tipů!

LANIKAI BEACH, Havaj

Nejkrásnější pláž Spojených Států a jedna z nejkouzelnějších na světě, to je Lanikai Beach na havajském ostrově Oahu. V řeči místních obyvatel její jméno znamená ‚nebeské moře‘. Bělostný písek, voda hrající všemi tóny azuru, palmy a zelené ostrůvky vystupující z hladiny oceánu skutečně tvoří obrázek ráje na zemi. Přestože jde o věhlasnou turistickou destinaci a návštěvníci se sem sjíždějí z celého světa, Lanaiki Beach si uchovává jistý punc divočiny. Nenajdete zde žádné zázemí jako sprchy, převlékárny či strážní věže pobřežní hlídky, přístup do bezprostředního okolí je povolen pouze pro pěší a nepovolené parkování trestají zdejší strážci zákona tučnými pokutami. Přijedete-li ve všední den, budete si užívat ničím nerušený relax, projížďky na kajaku i potápění v teplé vodě obývané mořskými želvami a hejny pestrých rybiček. A spatříte-li opuštěnou pláž při východu slunce, pochopíte, proč tak neodolatelně přitahuje jak fotografy luxusních módních magazínů, tak zamilované páry, toužící říci si své ano v kulisách pohádkové exotiky. Už cítíte v žaludku šimrání cestovní horečky? Navštivte stránky www.letkamchces.cz, a začátek nového roku můžete oslavit s jemným pískem pod nohama a tropickým sluncem nad hlavou.

WHITEHAVEN BEACH, Austrálie

Je to písek, nebo sníh? Australská pláž Whitehaven Beach září takovou bělostí, že na ní může lidské oko bez mhouření spočinout, jen pokud je chráněno hodně tmavými brýlemi. A to není jediná pozoruhodnost tohoto místa. Ačkoli se zde teploty nezřídka šplhají nad třicet stupňů, písek zůstává příjemně vlažný a brouzdat se v něm bosýma nohama je jedním slovem zážitek. Žádná kouzla v tom nehledejte, unikátní vlastnosti písku jsou dány jeho složením – 98% tvoří miniaturní částečky čistého křemene. Několikakilometrový pás pobřeží v těsném sousedství Velkého bariérového útesu Australané střeží jako svůj národní poklad. Díky tomu si pláž i při velké návštěvnosti zachovává ryze přírodní ráz bez stánků s občerstvením, půjčoven lodí, hřišť a jiných turistických atrakcí. Namísto konzumních radovánek se návštěvníci, kteří se musejí předem registrovat a mohou setrvat na pláži jen omezený počet hodin, vydávají po naučné stezce za poznáním zdejší fauny a flóry nebo se šnorchlem a ploutvemi objevují svět pod hladinou. Nezapomenutelný výhled na kontrast alabastrové pláže a modrého oceánu nabízejí vyhlídkové lety vrtulníkem či malým letadlem. Nejvhodnější období pro návštěvu slunné Austrálie začíná právě teď, tak proč nezkusit štěstí v cestovatelské soutěži na stránkách www.letkamchces.cz a nezažít whitehavenskou nádheru na vlastní kůži?

RABBIT BEACH, Itálie

Za slunnou exotikou není třeba cestovat přes půlku světa. Jen 1600 km od našeho domova leží italský ostrov Lampedusa a na něm Spiagia dei Conigli zvaná také Rabbit beach, zákoutí připomínající malebné ostrůvky Karibiku. Na počátku je třeba překonat ne úplně jednoduchý sestup z okolních skal, odměna však stojí za to. Voda je průzračná jako křišťál, písek zlatavý a jemný, skalní masiv brání pláž před větrem a vytváří pocit úplného odloučení od okolního světa. Žádný div, že na mezinárodním cestovatelském portálu TripAdvisor byla Rabbit beach v roce 2013 vyhlášena nejkrásnější pláží na světě.   Králíky, kteří pláži dali jméno a kdysi v hojném počtu obývali ostrovní krajinu, byste tu dnes hledali marně, setkat se však můžete s mnohem vzácnějšími obyvateli živočišné říše. Každý rok na přelomu jara a léta sem připlouvají naklást vejce karety obrovské, impozantní mořské želvy o délce až půldruhého metru. V mělké vodě u pláže narazíte na kraby, medúzy i hejna různobarevných rybiček, na širém moři není těžké spatřit skákající delfíny. Zdatní plavci se mohou odvážit do jeskyní v okolních skalách a strávit hodiny pozorováním dechberoucích výjevů z podmořského života. A jak se na ‚Pláž králíků‘ dostat? Třeba si zasoutěžit na stránkách www.letkamchces.cz a v případě výhry vyrazit právě na ostrov Lampedusa.

CHAMPAGNE POOL, Nový Zéland

Podobnost s bublající sklenkou šampaňského stojí za názvem jednoho z nejbizarnějších úkazů na naší planetě, jezírku Champagne Pool. Tato hříčka přírody, součást geotermálního parku Wai-O-Tapu na Novém Zélandu, má hloubku 62 metrů a její modrozelenou vodní plochu lemuje jedovatě oranžový prstenec. Přidejte ocelové šedou pláň kolem, rozeklané skály v pozadí, a máte scenérii jako vystřiženou z vědeckofantastického filmu o dobývání vzdálených galaxií. Jezírko vzniklo před 900 lety následkem sopečné erupce a dnes je díky aktivitě nedalekého podzemního vulkánu Taupo pěkně vyhřáté. Na koupání to ale není – na povrchu má voda přes 70 stupňů, u dna více než 250. Požitek z případného plavání by asi narušovaly i omamné sirovodíkové výpary připomínající odér zkažených vajec. Pestré barvy jsou způsobeny kombinací různých minerálů, bublinky má na svědomí oxid uhličitý. Prostředí jezírka zůstává předmětem důkladného zkoumání, neboť byly objeveny mikroby, které dokáží přežít i v nehostinném prostředí vysokých teplot a koncentrovaných chemických sloučenin. Návštěvníkům lidského druhu prozatím nezbývá, než se kochat krásou jezírka z uctivé vzdálenosti. Chcete být jedním z nich? Navštivte webové stránky www.letkamchces.cz, soutěžte a udělejte si výlet třeba za krásami Nového Zélandu.

ST. TROPEZ, Francie

Začátkem 20. století tu stála jen malá rybářská vesnička a vojenská pevnost, dnes je toto město centrem Francouzské riviéry a jedním z nejluxusnějších společenských a rekreačních středisek v Evropě. Popularita zdejšího pobřeží začala pozvolna narůstat v době postimpresionistů, řadu z nich totiž místní přímořské výjevy doslova uchvátily. Dalším krokem k dnešní slávě bylo natočení snímku „…a Bůh stvořil ženu“ a série filmů o střeleném četníkovi. Budovu s nápisem Gendarmerie Nationale v St. Tropez stále můžete spatřit, i když četníky byste v ní hledali marně. Budete-li procházet malebnými uličkami historického centra, mějte oči na stopkách. Mohlo by se stát, že potkáte nejednu světovou celebritu, s oblibou zde totiž tráví dovolenou, neboť město skutečně má co nabídnout. Den patří slunění na nekonečné písčité pláži, vodním radovánkám, případně návštěvám výstav a galerií, večer přichází na řadu nakupování a ochutnávání francouzských delikates, noc ovládají večírky plné pití a tance. Chcete-li se aspoň na čas stát součástí sladkého života francouzské riviéry, na stránkách www.letkamchces.cz teď máte možnost soutěžit o cestu dle vlastního výběru, třeba právě na sluncem zalité Azurové pobřeží.

THE BIG ISLAND, Havaj

V soutěži o nejvyhledávanější svatební destinaci na světě by jednoznačně a s velkým náskokem zvítězilo havajské souostroví v čele se svým největším ostrovem. Číslem jedna je Havaj i pro hollywoodské hvězdy a jiné známé osobnosti. Své ano zde pod širým nebem vyslovila například Megan Fox, Renée Zellweger nebo Tiger Woods. Záruku spokojeného manželství sice na Havaji nedostanete, čarokrásné fotografie z obřadu však budou brát dech ještě vašim vnoučatům. Dokonce i v Česku už některé agentury nabízejí nákladné svatby na klíč v prostředí tichomořské exotiky. Není divu. Těžko si pro svůj významný okamžik můžete přát romantičtější kulisy, než je smaragdové moře, bílý písek a záplava tropických květů. Navíc na ostrovech vládne po celý rok příznivé počasí, takže si snoubenci nemusejí dělat vrásky s výběrem data, které by jim zaručovalo slunečný den. Na obřad pak většina snoubenců rovnou naváže líbánkami a vydá se objevovat krásy ostrovů, pozorovat při západu slunce majestátní velryby a vyzkoušet si adrenalinovou jízdu na vlnách v surfařském ráji na Waikiki beach. Pokud jste vždycky toužili podívat se na ostrovy, jejichž jméno se stalo synonymem pohody a relaxace, máte šanci. Soutěžte na stránkách www.letkamchces.cz, a vyražte třeba právě na Havaj. Svatební obřad není podmínkou!

NÁRODNÍ PARK BANFF, Kanada

Představte si kilometry a kilometry hlubokých lesů a liduprázdných plání, přerušovaných jen tichými jezery a ledovými bystřinami. V nejstarším kanadském národním parku Banff uprostřed Skalistých hor je divočina stále ještě divoká, zeleň zelená a příroda tak přirozená, jak ji znali naši předkové před stovkami let. Odváží-li se návštěvník dál od přístupových silnic, během putování krajinou spíš než na jiné turisty narazí na medvědy, rysy a další zvířata spatřená dosud jen v zoologické zahradě. Na takových výpravách se dá snadno zapomenout, že někde na této planetě existuje civilizace 21. století. Ostrým kontrastem k osamělým horským stržím tvoří proslulé lokality s proudícími zástupy turistů – takové je třeba Lake Louise, jezero, jehož uhrančivá modrozelená barva přitahuje oči jako magnet. Když napadne sníh, stojí za to navštívit některé ze zdejších lyžařských středisek a okusit jízdu, jakou nikde v Evropě nezažijete. Ocitnete-li se na nekonečném zasněženém svahu úplně sami (a to se skutečně může stát) a rozhlédnete se po mlčenlivých horských masivech kolem, uvědomíte si vznešenou moc přírody v celé kráse. Ať už vás přitahují zelené lesy, nebo bílé pláně, vytouženou cestu máte na dosah ruky – zapojte se do soutěže na www.letkamchces.cz, a možná už brzy spatříte krásy Skalistých hor na vlastní oči.

BANGKOK, Thajsko

Nejen pláže a moře lákají turisty do dalekého Thajska. Ti, kteří chtějí poznat kulturu a historii země, zamíří naopak do města – rovnou do toho největšího, do Bangkoku. Thajská metropole patří spolu s Londýnem, Paříží, Singapurem a Dubají do pětice nejnavštěvovanějších měst na světě. Málokde na zeměkouli najdete tolik kontrastů na jednom místě. Tradice si tu podává ruku s moderní technologií, na střechách skleněných mrakodrapů se krčí meditační domky, kolaudace futuristických staveb provázejí náboženské obřady, designová studia sousedí s pouličními trhy, byznysmeni ve strohých oblecích v ulicích míjejí stařenky v slaměných kloboucích. Také zážitky, které je možné zde nasbírat, pokrývají celou škálu od nevázaných erotických radovánek až po důstojné rozjímání ve staletých chrámech. Nejoblíbenější disciplínou zdejších obyvatel je bezesporu nakupování a prodávání, u nějž je nejen povoleno, ale dokonce nutno dlouze smlouvat. A samozřejmě nesmíme zapomenout na thajské speciality, často vyžadující notnou dávku odvahy – troufli byste si ochutnat fritované kuřecí pařáty, červy nebo kobylky s chilli omáčkou? Výlet do Thajska sice není levná záležitost, teď ho však můžete získat úplně zadarmo. Navštivte stránky www.letkamchces.cz, a dozvíte se víc.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama