reklama

V Jízdárně Pražského hradu se bude konat výstava obrazů umělce Michaela Rittsteina

reklama

Český malíř a emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění, Michael Rittstein, oslavil v září letošního roku 70. narozeniny. A právě v jejich duchu se ponese i výstava „Ve vlnách“ v Jízdárně Pražského hradu, kde bude možné zhlédnout přes 70 obrazů v rozsáhlé expozici napříč jednotlivými obdobími autorovy tvorby. Výstava zahrnuje též velkou kolekci kreseb z posledního půlstoletí a pro veřejnost bude otevřena od soboty 2. listopadu. Návštěvníci se budou moci s díly Michaela Rittsteina seznamovat až do 5. ledna.

Retrospektivní výstava Michaela Rittsteina, která probíhá u příležitosti jeho 70. narozenin ve velkolepých prostorách Jízdárny Pražského hradu, představuje průřez jeho malířskou a kreslířskou tvorbou od roku 1974 až do současnosti. „V osmdesátých letech jsem zpracovával téma ‚lokální historky‘, dá se říci, že to bylo pro mé tehdejší obrazy typické. Samozřejmě jsem se ale nechtěl tímto tématem zabývat donekonečna. Oblastí mého zájmu se tedy staly také krajina, zvířata a v poslední době se zabývám tematikou z cest do exotických zemí. A právě všechny tyto vlny mé tvorby budou na výstavě představeny.“ Návštěvníci zde najdou zhruba třetinu nových děl, práce na posledním obrazu zabrala umělci celé léto. „Jedná se o dílo o velikosti 5 x 8 metrů, které vznikalo v myčce traktorů v Brnířově, jelikož byl můj ateliér pro takový obraz příliš malý,“ doplňuje Michael Rittstein.

Zdroji inspirace Michaela Rittsteina jsou prostředí hromadné dopravy, koupališť, venkovských hospod i lidských příbytků. „Do jeho děl vstupují klid venkova i atmosféra pulzující metropole. Jeho expresivní malířské záznamy vyhrocené groteskní nadsázkou až na hranici absurdity v sobě skrývají postřehy o komplikovanosti mezilidských vztahů. Tři největší obrazy na chystané výstavě byly inspirovány jeho cestami po Indii a Mexiku. Nejrozměrnější obraz Zalomená kukuřice byl dokončen pouze několik týdnů před samotnou výstavou,“ uvádí k výstavě její kurátor Petr Mach.

Komplexní komunikaci výstavy zajišťuje agentura SOLOOTIONS z mediální skupiny Prima. „Je nám nesmírnou ctí, že se můžeme podílet na výstavě ‚Ve vlnách‘ a spolupracovat s takovou ikonou současného výtvarného umění, jako je pan profesor Rittstein. Dynamičnost, barevnost, grotesknost a ztvárnění obrazu, promyšlené do posledního detailu ruku v ruce s ‚řemeslnou‘ dokonalostí, s jakou pan Rittstein svá díla tvoří, jednoznačně potvrzují jeho postavení mezi tím nejlepším, co české výtvarné umění dalo uměleckému světu,“ uvádí Aleš Pýcha, marketingový ředitel FTV Prima a šéf agentury Solootions.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama