reklama

Vánoce a půjčky. Jak jsme na tom?

reklama

Někteří Češi se před Vánocemi nechovají zodpovědně ke svým rozpočtům. Podle průzkumu ČSOB a Ery Poštovní spořitelny si někdy na nákup vánočních dárků půjčil u institucí či od svých známých každý desátý člověk.

 1. Půjčují si hlavně mladí

Na Vánoce si půjčují hlavně mladí lidé. Částkou vyšší než deset tisíc určenou na dárky se ve věku 18 až 26 let zadlužilo 27,5 procenta lidí. Naopak nejopatrnější jsou lidé ve věku od 54 do 65 let. Ti si na Vánoce půjčili pouze ve 3,1 % případů.

 1. Muži více než ženy

Zajímavý je podle průzkumu i rozdíl mezi „vánočním zadlužováním“ žen a mužů. Na Vánoce si půjčuje dvakrát více mužů než žen (12,3 % mužů oproti 6,1 % žen).

 1. Jak to je doopravdy?

V průzkumu se ČSOB také ptala na to, na co by si lidé od banky či od svých známých nikdy peníze nepůjčili. „Je zajímavé, jak se zde poměr mezi muži a ženami obrátil. Na vánoční dárky by si podle průzkumu nikdy nepůjčilo 62,2 % mužů a 58,2 % žen. Ze stejného průzkumu přitom víme, že muži si na Vánoce půjčují více. To by mohlo buď znamenat, že si muži trochu lžou do kapsy, nebo že je nakonec před Vánocemi přimějí k půjčce jejich ženy,“ doplňuje Alena Králíková manažerka firemní kultury a společenské odpovědnosti ČSOB.

 1. Na toto si nikdy nepůjčím!

Češi by si ve dvou třetinách případů nepůjčili na oslavu nového roku (67,2 %), a odmítají si půjčit také na oslavu narozenin (63,2 %). Na vánoční dárky a zimní dovolenou by si nikdy nepůjčilo 60,2 % respondentů. Naopak k půjčkám na svatbu jsou Češi benevolentní. Půjčit si u finančních institucí či u známých by se zdráhalo jen 33 % lidí.

Tip na konec: „Půjčka na Vánoce se může stát nechtěným dárkem pod stromečkem. Seriózní bankovní domy proto nic takového nenabízejí a spíše klienty od podobných zbytečných dluhů odrazují. Vánoce nebo dovolená mohou být hezké, ale určitě nevynahradí starosti, které by mohly přijít v případě nečekaných problémů,“ uzavírá Alena Králíková z ČSOB.

 Vánoce a půjčky (zdroj ČSOB A Era Poštovní spořitelna):

 • Každý desátý Čech si někdy půjčil peníze na nákup vánočních dárků.
 • Mladí lide si půjčují více:
  • 5 % lidí ve věku od 16 do 26 let si někdy půjčilo peníze na vánoční dárky.
  • Pouze 3,1% lidí ve věku od 54 do 65 let se kvůli nákupu dárků zadlužilo.
 • Na vánoce si peníze někdy půjčilo 12,3% mužů a jen 6,1% žen.
 • 67,2% Čechů by si nikdy nepůjčilo peníze na oslavu nového roku.
 • 63,2% Čechů by si nepůjčilo peníze na oslavu narozenin.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama