reklama

Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou již příští týden

reklama

Tři skladatelé, skuteční mistři písně a zpěvu, vynikající interpreti, kouzelná atmosféra adventu – spojení zaručující nezapomenutelný zážitek! Národní divadlo nečeká s nadílkou až pod vánoční stromeček a mimořádný dárek milovníkům hudby nabídne už 17. a 18. prosince v koncertním sále Forum Karlín. Vánoční koncerty přivedou na jeviště sopranistku Simonu Houda-Šaturovou, klavíristu Marka Kozáka, operní pěvkyni a herečku Soňu Červenou, tenoristu Michala Bragagnola, basistu Romana Vocela a Kühnův dětský sbor. V jejich bravurním podání zazní díla W. A. Mozarta, Ernö Dohnányihoa Luboše Fišera. Orchestr a Sbor Státní opery se představí pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weiseraa sbormistra Adolfa Melichara.

Svátečně laděný program otevře slavné moteto W. A. MozartaExsultate, jubilate,sólový koloraturní part zapěje „mozartovský zázrak“, jak zahraniční kritika označuje sopranistku Simonu Houda-Šaturovou. „S mozartovským koncertním repertoárem se v poslední době bohužel nesetkávám až tak často. I proto se na koncert se Státní operou moc těším,“podotkla Simona Houda-Šaturováa dodala: „Vánoční koncerty mají vždy speciální atmosféru, obecenstvo zpravidla přichází, aby již v předstihu nacházelo sváteční náladu. Nechat stres za dveřmi a těšit se z krásné hudby, z koled, jednoduše se ´předpřipravit´ na vánoční čas.“ Moteto, které zkomponoval teprve šestnáctiletý Mozart během své třetí italské cesty, je dodnes jedním z jeho nejpopulárnějších děl.

Mozart byl fenomenální klavírní virtuos stejně jako druhý autor tohoto koncertu, maďarský klavírista, skladatel, dirigent a bratislavský rodák Ernö Dohnányi. Stejně jako Mozarta i Dohnányiho okouzlila stará francouzská dětská písnička Ah, vous dirai-je, Maman, kterou dnešní děti znají jako Twinkle twinkle little Star nebo u nás jako Třpyť se, třpyť se, malá hvězdičko. Mozart složil dvanáct variací pro sólový klavír, Dohnányi vtipné variace pro klavír a orchestr – ve Foru Karlín je spolu s Orchestrem Státní opery zahraje Marek Kozák, který se přes své mládí už dokázal prosadit mezi evropskou klavírní elitu.

Druhá polovina večera bude patřit českým vánočním koledám v mistrovské úpravě Luboše Fišera, jednoho z nejvýznamnějších a nejzpívanějších českých autorů druhé poloviny 20. století.  Luboš Fišer byl vynikající skladatel s vytříbeným citem pro lidský hlas a zpěv, jeho úpravy vánočních koled pro recitátora, soprán, tenor a baryton sólo, smíšený a dětský sbor a orchestr jsou toho důkazem. „Slovo má stejnou hodnotu jako hudba, ani jedno se nesmí šidit – k tomu mě nabádal můj otec, Jiří Červený. Dbala jsem na to jak v operním zpěvu, tak v překladech. Melodram, tj. MLUVENÉ slovo k HUDBĚ, je speciální obor, který mám ráda, také proto se těším na Vánoční koncert ve Foru Karlín. Zažila jsem tam několik krásných večerů, myslím, že pásmo koled Luboše Fišera bude v tom velkém prostoru doopravdy svátečně vánoční,“ pozvala diváky proslulá Soňa Červená, která tentokrát vystoupí v roli recitátorky, svým osobitým hlasem přednese pasáže z Bible.

Dva samostatné Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou ve Foru Karlín byly letos pro velký zájem přidány ke dvěma tradičním adventním koncertům v Národním divadle.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama