reklama

Vánoční tajemství Josefa Kemra. Hercův zlatý poklad je dodnes uložen v Národním divadle

reklama

Přesně pětatřicet let ukrývá budova Národního divadla jedno ze svých mnoha tajemství. Zlatý poklad! Postarala se o něj legenda českého herectví Josef Kemr (+72). Když na Vánoce v roce 1981 požádal montéry, aby s nimi mohl při rekonstrukci divadla vystoupat do kopule Zlaté kapličky, jen málokdo tušil, co chce herec udělat.

Kemr Národní divadlo miloval a chtěl, aby v něm i po jeho smrti alespoň něco málo zůstalo. Zřejmě i proto se rozhodl roztavit více než čtvrt kilogramu rodinných šperků a nechat z nich vyrobit mohutné zlaté matice a pozlatit ocelové šrouby, které společně s montéry zašrouboval do konstrukce stavby. Skromný Kemr o svém daru mlčel, a tak o zlatém pokladu v konstrukci Zlaté kapličky věděl jen málokdo.

„Pepíček míval zvláštní nápady. Jednou se dokonce připravoval na smrt tak důkladně, že nějakou dobu spal v rakvi. Zlaté šrouby jsou ale trochu z jiného soudku. Divadlo miloval a udělal by pro něj cokoli,“ vzpomínala před léty na Josefa Kemra Helena Růžičková.

„V prosinci v jedenaosmdesátém jsme pracovali na ocelové konstrukci ve více než třicetimetrové výšce pod střechou Národního divadla. Tehdy za námi přišel pan Kemr se zvláštním přáním. Poprosil nás, zdali by si tam nahoru nemohl něco dát,“ vzpomínal před léty na tuto zvláštní událost montér Josef Svoboda, který tehdy se svými kolegy z Hutních montáží Ostrava pracoval na rekonstrukci divadla. K jejich ohromnému překvapení přinesl herec tři velké pozlacené šrouby a z čistého zlata vyrobené podložky a matky.

Na hlavách šroubů byly vyraženy monogramy jeho ženy Evy Fouskové Kemrové, operního pěvce Národního divadla a Kemrova přítele Bronislava Choroviče a na třetím pak jeho samého. A tak montéři oblékli Josefa Kemra do montérek, půjčili mu přilbu i jisticí pás a nákladním výtahem ho dopravili do třicetimetrové výšky. Tam do jednoho z nosníků herec zasunul všechny šrouby a společně s Josefem Svobodou je utáhl. Zlatá kaplička je tak díky Josefu Kemrovi opravdu zlatá a ve své půdní konstrukci dodnes skrývá poctivých čtvrt kila zlata.

Foto: archiv Josefa Svobdy a Jiři Herman

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama