reklama

VC Abu Dhabi: Zvláštní konec poměrně dobré sezóny

reklama

Poslední závod sezóny máme za sebou, ale nebyl to bohužel takový trhák v jaký jsme doufali. Protože je letos mercedes bezkonkurenčně nejlepší, musíme se spokojit s tím, že o první místo svedou souboj Rosberg a Hamiltonen.

Rosberg se skvěle kvalifikoval, ale v závodním tempu byli jezdci mercedesu vyrovnání. Doufali jsme, že když už je o šampionátu rozhodnuto (Hamilton zajištěné první místo a Rosberg to druhé) dostanou jezdci Mercedesu konečně šanci rozdat si to mezi sebou, bez jakékoliv teamové režie a konečně ukázat, jaké by to byly závody, kdyby jel každý za jiný team. Náznak nějaké alternativní strategie tam sice byl, ale provedení nakonec bylo nakonec tragické. Hamilton měl 3 možnosti. V Druhé zastávce zastavit o pár kol dřív a pokusit se o undercut Rosberga- tedy zajet na nové sadě pár rychlých kol a dostat se tak po zastávce před svého soupeře. Možnost 2 byla, protáhnout prostřední stint, a nakonec nasadit červenou super-měkkou sadu a možnost 3 byla pokusit se dotáhnout tu druhou sadu až do konce. Bohužel, ani jedné z této možností „Team Hamilton“ nevyužil. Sice prostřední stint protáhl, ale nakonec nasadil sadu žlutých pneumatik, tedy stejných jako Rosberg. Tudíž ztrátu přes 10 vteřit neměl Hamilton šanci dohnat.

Drama se nekonalo

Upřímně nepochopím, pro nedovolil Mercedes Hamiltonovi trošku zariskovat, když neměl co ztratit. Možnost 1 by asi neprošla, když měl Rosberg díky vedoucí pozici prioritu na zastávku, ale o možnost 2 se tem klidně mohl pokusit. Možnost 3, kterou vlastně navrhl sám Hamilton byla sice nejriskantnější, a podle Hamiltonového inženýra úplně nesmyslná, ale pokud by je napadla dřív, jistá šance tam byla. Místo toho abychom si v posledních deseti kolech kousali nehty nad tím jak to dopadne, závod skončil tak, že Rosberg vyhrál s náskokem celé rovinky. Kimi Raikkonen dnes skvěle zaskočil Vettela v roli nejlepší z ostatních, ale reálnou šanci útočit na Mercedesy neměl. Vettel odjel výborný závod, z 16tého místa, kam ho poslala strategická chyba v kvalifikaci. Otočil svou strategii tak, že startoval na žluté sadě a červenou nasadil až na konec, a tím si dojel pro skvělé čtvrté místo. Bottas si v boxech urazil přední křídlo, a tím se efektivně vyřadil ze souboje o celkové čtvrté místo v šampionátu. Úkol zatraktivnit závod tedy opět zbýval na středové pole. Tam sice k pár zajímavým předjížděcím manévrům došlo, ale upřímně, asi by jsme všichni raději viděli tyto souboje na špici. Zbývá říct asi jediné. Doufejme, že se Ferrari na příští rok pochlapí a stane se reálným soupeřem o šampionát.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama