reklama

Ve velké části tuzemských lékáren chybí více než 100 různých přípravků

reklama

Nedostupnost různých léků v českých lékárnách přetrvávala od začátku roku, v posledních týdnech však znovu nabrala na intenzitě. „Chybějící léky se nepředvídatelně střídají. Jejich horší dostupnost není výsadou Česka, s určitými komplikacemi se potýká třeba Polsko, Belgie či Švýcarsko. Většinu výpadků léků řeší lékárníci prostřednictvím generické substituce, velký problém ale nastává u těch léčivých přípravků, které nejsou nahraditelné, jako například Vigantol ve formě kapek či Dostinex,“vysvětluje prezident ČLnKPharmDr. Lubomír Chudoba s doplněním, že průběžnéporovnání šíře a významu výpadků v cizích zemích s Českou republikou je téměř nemožné.

Hlavní příčiny nedostupnosti: problémy při výrobě a nízká cena léčiv

Při hledání příčin dospěla ČLnK k závěru, že se jedná o kombinaci několika faktorů. „K dlouhodobě zmiňovaným reexportům se nyní přidávají i potíže s dodávkami ze strany výrobců. Ti stále častěji hlásí problémy s výrobou účinných látek, která je celosvětově koncentrována do rukou minima firem. Stačí výpadek jedné z nich a velmi významně to postihne dodávky do mnoha zemí,“ říká k jednomu z důvodů nedostupnosti léčiv viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. a dodává:„Tento faktor je ještě zesílen nízkou cenou léků v České republice, protože výrobci upřednostňují země s vyšší cenovou hladinou, kde své léky prodají za výhodnější cenu.“

Ceny léků svými nástroji v minulosti stlačily státní autority a pojišťovny. Nízké ceny jsou na jedné straně primárně příznivé pro systém veřejného zdravotního pojištění, na straně druhé můžou vyvolávat nedostatek některých léčiv, který náklady na léčbu může naopak sekundárně podstatně zvýšit. „Léčivé přípravky jsou u nás v současnosti velmi levné. Cena, respektive úhrada ze zdravotního pojištění, mnoha z nich na jeden den je pro obraznější porovnání nižší než cena rohlíku. Dovoz většího množství za těchto podmínek se pak výrobcům nemusí vyplatit,“uzavírá tisková mluvčí ČLnK
Mgr. Michaela Bažantová s tím, že se farmaceutické firmy pravděpodobně radši orientují na dražší inovativní léky a biosimilars, z nichž je vyšší zisk než z klasických léků.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama