reklama

Velké podniky a areály se stále častěji prodávají ve výběrových řízeních

reklama

Závod Foundeik na výrobu šedé a tvárné litiny v Hlubočkách na Olomoucku se nedávno prodal ve výběrovém řízení za 13 milionů korun. Potvrzuje to zároveň i současný trend, kdy se nemovitosti stále častěji prodávají ve výběrovém řízení.

Prodej podniku Foundeik se zhruba 170 zaměstnanci a s moderními technologickými zařízeními realizovala společnost Naxos, která se zaměřuje na prodeje větších komerčních nemovitostí. Novým majitelem se stal český podnikatel, který bude ve výrobě pokračovat. „Díky prodeji pro tamní zaměstnance skončilo období nejistoty. Spolu s insolvenčním správcem i věřiteli jsme dělali všechno pro to, abychom tu zachovali pracovní místa,” uvádí obchodní ředitel Naxosu Libor Nevšímal.

Společnost Naxos jen za letošní rok úspěšně realizovala více než 30 výběrových řízení, ve kterém se prodaly nemovistosti z velké částí nad 10 miliónů korun. Jejich celkový finanční  objem přesáhl 400 milionů korun.  Výběrové řízení se podle odborníků hodí především pro prodeje podniků či průmyslových areálů. „Když se prodává podnik, mění se od vyhlášení po celou dobu výběrového řízení aktiva, stav zásob nebo počet zaměstnanců. Prodej ve výběrovém řízení je tudíž variabilnější. Narozdíl o dražby nekončí klepnutím licitátorova kladívka, ale pokračuje až do uzavření kupní smlouvy,” říká Libor Nevšímal.

Dražby se hodí u přímočarých prodejů
Veřejné dražby ale i tak zůstávají stále žádaným způsobem prodeje už díky své transparentnosti. Naxos v nich letos zpeněžil majetek v celkové hodnotě více než 120 milionů korun. „Dražba od začátku  přesně specifikuje, co se draží. Podmínky od jejího vyhlášení až po licitaci jsou neměnné. Je žádaná třeba u bytů, rodinných domů nebo menších komerčních nemovitostí. V těchto případech  je výhodou mimo jiné i to, že se u nich lépe stanoví nejnižší podání,” říká Libor Nevšímal. Společnost Naxos letos realizovala například dražbu části průmyslového areálu Báňských staveb v obci Čepirohy na Mostecku o rozloze zhruba 200 000 metrů čtverečních. Dosažená cena představovala 8 800 000 korun. Další dražbou z tohoto regionu byla dražba areálu v Málkově, kdy cena dosažená vydražením překonala 15 mil. Kč.

Realitní a dražební společnost Naxos patří ve svém oboru k největším v Česku.V minulých letech úspěšně prodala známé strojírenské podniky – Metaz Týnec nad Sázavou, TOS Čelákovice či Severočeskou armaturku.

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama