reklama

Více než polovina Čechů letos vynechá letní dovolenou – převážně z finančních důvodů

reklama

Letošní léto je v mnoha směrech netypické. Nejen, že nás zatím míjejí úporná vedra, nebývale mnoho lidí letos vynechá letní dovolenou. A příčinou není jen to, že možnosti cestování do zahraničí jsou omezené. Kolik lidí si dovolenou nedopřeje?

Anketa ukázala, že většina lidí na dovolenou letos v létě nepojede

Jak vypadají výsledky ankety, v níž návštěvníci stránek Profesia.cz odpovídali na otázku, jak letos plánují trávit letní dovolenou? Ze 725 respondentů jen 17 % odpovědělo, že si dopřejí delší dovolenou, prodloužené víkendy plánuje 19 % odpovídajících. Zbývajících 64 % lidí letos v létě volno mít nebude – 34 % z finančních důvodů, 15 % vybralo dovolenou na jaře v době karantény a zbývajících 15 % v létě na dovolenou prostě nejezdí.

Dovolená? Když už, tak hlavně v tuzemsku

Koronakrize podstatně změnila způsob uvažování o letošních dovolených. Podle průzkumu agentury STEM/MARK tentokrát plánuje devět z deseti Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Jedním z hlavních motivů pro to je pro 70 % lidí podpora místní ekonomiky. Od jara průběžně klesal počet lidí, kteří se pro dovolenou v ČR rozhodovali kvůli obavám o zdraví. Otázkou je, zda tento trend neotočí aktuální vývoj počtu nově nakažených.

Podle čeho lidé vybírají, kam v rámci České republiky vyjedou? Pro více než 80 % je zásadní lokalita, překvapivě asi jen necelých 40 % Čechů bere v potaz riziko nákazy koronavirem. Ze způsobů trávení volna převažují poznávací výlety, často láká i možnost relaxace u vody. Cílovými destinacemi jsou hlavně česká pohoří, nejoblíbenější je Šumava.

I když Češi mohou zatím bez omezení cestovat do většiny evropských zemí, zájem o zahraniční dovolené je podle průzkumu provedenému mezi největšími českými cestovními kancelářemi na 30 % loňských čísel. Podle jejich vyjádření jsou nejčastějšími zahraničními destinacemi Řecko, Bulharsko a Chorvatsko.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama