reklama

Vítězem letošního FAMUFESTU je absolventský film režisérky Terezy Nvotové Špína

reklama

Letošní 34. ročník filmového festivalu FAMUFEST, který se konal od 13. do 18. listopadu na několika místech v Praze, provázel mimořádný zájem diváků. V nabitých sálech bylo k vidění 30 hraných, animovaných a dokumentárních soutěžních filmů a další filmy v deseti mimosoutěžních promítacích blocích. Ze závěrečného ceremoniálu v zaplněném kině Světozor si nejvíce cen, včetně té pro nejlepší film, odnesli tvůrci intimního dramatu Špína. Cenu za nejlepší režii hraného filmu získal student FAMU Dužan Duong, jeho docu-fiction Bo Hai má i cenu diváků.

Špína je hraný debut a zároveň absolventský film katedry režie FAMU režisérky Terezy Nvotové, odehrávající se v prostředí dospívajících dětí. Snímek měl světovou premiéru v lednu 2017 na MFF Rotterdam a od té doby získal ocenění na prestižních filmových festivalech v Německu, na Slovensku, v Portugalsku, ve Španělsku a nyní tedy na FAMUFESTU. Pozornost oprávněně vzbuzuje také Bo Hai, nový film režiséra a scenáristy Dužana Duonga o vztahu dvou generací Vietnamců žijících v České republice.

Dominantním tématem FAMUFESTU 2017 bylo INFERNO. Událostmi nabitý filmový a doprovodný program zaujal natolik, že v předprodeji se prodalo téměř 300 zvýhodněných festivalových akreditací, denně se na festival vydaly stovky návštěvníků a slavnostní zahájení ve velkém sále kina Lucerna si nenechalo ujít 800 diváků. O vítězích soutěžní sekce rozhodovala porota v čistě ženském složení: herečka a výtvarnice Ester Geislerová, filmová střihačka Jana Vlčková, výtvarnice Léna Brauner, programová ředitelka Febiofestu Anna Kopecká a producentka Alice Tabery.

Vítězové 34. ročníku filmového festivalu FAMUFEST:

Nejlepší film: Tereza Nvotová – Špína

Nejlepší režie hraného filmu: Dužan Duong – Bo Hai

Nejlepší kamera: Marek Dvořák – Špína

Nejlepší střih: Alan Sýs – METRO

Nejlepší zvuk: Adam Bláha – Přátelské setkání nad sportem

Nejlepší nerealizovaný scénář: Eliška Kováříková – Ultraspeed Overspeed

Nejlepší producentský počin: Karolína Pojarová – Davidová

Nejlepší realizovaný scénář: Barbora Námerová – Špína

Nejlepší režie dokumentárního filmu: Apolena Rychlíková – Český žurnál: Hranice práce

Aramisova cena: Marie-Magdalena Kochová – Stavědlo 1.

Nejlepší animovaný film: Kateřina Karhánková – Plody mraků

Zvláštní uznání poroty: Tereza Vejvodová – Místo

Divácká cena: Dužan Duong – Bo Hai

Nejlepší fotografie + Nejlepší intermediální a konceptuální tvorba: neudělena (respektive cenu získali všichni vystavující na výstavě studentů katedry fotografie a Centra audiovizuálních studií, která byla součástí FAMUFESTU).

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama