reklama

Vojta Kotek: Klobouk dolů před Marií Terezií

reklama

Prvního a druhého ledna příštího roku se na obrazovkách objeví dvoudílná minisérie Marie Terezie, dílo, které vzniklo v koprodukci České televize, slovenské RTVS, maďarské MTVA a rakouské ORF pod vedením hollywoodského režiséra Roberta Dornhelma.

Podle tvůrců i některých herců, kteří se zúčastnili včerejší tiskové konference k uvedení filmu jde o příběh lásky a intrik na dvoře jedné z nejvýznamnějších žen evropské historie. „Klobouk dolů před Marií Terezií. Byla to silná, inteligentní a proto i imponující žena, která díky svým vlastnostem mnohého dosáhla. A moje rakouská kolegyně, herečka Marie-Luise Stockinger, která ji ztvárnila, je v téhle roli jediné ženy, která kdy vládla Rakousku, skvělá,“ nechal se slyšet manžel Marie Terezie, František Štěpán Lotrinský neboli Vojta Kotek.

Jak herec přiznal, jeho příprava na roli byla téměř srovnatelná s detektivní prací. „O Františku Štěpánovi totiž existuje jen minimum informací. Něco se mi přece jen podařilo o něm vypátrat a já se do něj doslova zamiloval. Byl to živel, který miloval život. Na dvoře byl opomíjenou postavou a neprávem. Obratně se stal jedním z nejbohatších lidí své doby a ve výsledku zaopatřil celou Habsburskou dynastii až do jejího konce,“ doplnil Vojta Kotek.

Hodně studijního materiálu bylo na rozdíl od Františka Štěpána Lotrinského o matce Marie Terezie, kterou hraje Zuzana Stivínová. „Dočetla jsem se o Alžbětě Kristýně řadu věci. Byla to taková divoká královna, dost pila, byla i hodně nemocná a nepříliš šťastná, protože její prvorozený syn zemřel v osmi měsících. A pak už nedokázala dalšího potomka přivést na svět. Určitě to byla zajímavá žena,“ uvedla na tiskovce Stivínová.

Kromě zmíněných herců se ve filmu představí i Jan Budař, Martin Pechlát, Karl Markovicz a řada dalších. Marie Terezie se točila 46 dní mj. v Kroměříži, Praze, Dobříši, Milovicích, Valticích, Bratislavě, Vídni a při realizaci díla bylo využito na 2500 kostýmů a 500 paruk.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama