reklama

Volný čas v karanténě? Využijte ho k přepočítání svých financí

reklama

Nespravujte své finance na autopilota. Využijte čas, kdy jste více doma k přehodnocení, kde máte své peníze a jak je s nimi nakládáno. Používáte účet, který jste si zakládali před lety a nemáte na něm žádné výhody? Nebo dokonce platíte poplatky za základní úkony? Podívejte se, jaké produkty trh nabízí, s jakými podmínkami a výhodami. Překvapí vás, že na běžném účtu se dnes dá vydělat i tisíce korun. A nejlepší je, že vše lze změnit jednoduše z pohodlí domova.

  1. Nebojte se prozkoumat nabídky

Kdy jste si naposledy zjišťovali, jaké typy účtů, s jakými podmínkami banky nabízí? Zkuste si sepsat seznam poplatků a bonusů, které máte u vašeho účtu a porovnejte je na internetových srovnávačích. Jestli jste se k podobné činnosti dlouho nedostali, můžete zjistit, že zbytečně platíte za něco, za co u konkurence dostanete odměnu.

K přechodu k jiné bance totiž lidi motivuje řada důvodů, od nespokojenosti u stávající po konkurenční benefity. Podle dat Sberbank lidi motivuje benefit v podobě platební karty s neomezenými výběry zdarma v ČR i po celém světě, nebo dokonce odměny za aktivní využívání účtu. I z loňského průzkumu ČBA vyplývá, že by Češi nejraději změnili výši poplatků (30 %), případně výši úroků na spořicích účtech (22 %). Co nejvíce motivuje vás? Podle toho víte, jaký produkt hledat.

  • Jak si s účtem přilepšit? Nepřehlédněte bonusy a odměny  

Nepřicházejte zbytečně o peníze a spočítejte si to. Přestože jsou dnes poplatky za vedení účtu spíše ojedinělé, na vašem historickém účtu se může nějaká ta částka strhávat čistě ze zvyku. Někdy zase objevíte poplatky za platby či výběr z bankomatu až po zřízení účtu. „Pokud rádi cestujete a už se těšíte, až se otevřou hranice, zkontrolujte si také poplatky za vedení účtu v jiných měnách nebo za platby v zahraničí,“ upozorňuje Radka Černá ze Sberbank. Omezení zbytečných výdajů vašemu kontu jen prospěje.

Kromě zamezení ztrát nepřehlédněte ani možnost zhodnocení. Úrok na běžném účtu bývá minimální, proto je lepší hledat účet s odměnami za zřízení a vedení. Víte, že aktivní využívání plateb a stálý příjem může být důvodem ke každoroční odměně více než tisíc korun? V peněžence se neztratí ani odměna za mobilitu (přestup od stávající banky k nové), kterou dnes několik bank nabízí. „Sberbank klientům s novým účtem vyplácí odměny. Při převodu běžného účtu z jiné banky dostanou 1234 Kč a stejnou částku, tedy 1234 Kč, jim banka vyplatí každý rok jako odměnu za věrnost,“ doplňuje Radka Černá ze Sberbank. Suma sumárum za první rok můžete vydělat až 2500 Kč.

  • Dávejte pozor na podmínky

Přestože některé nabídky mohou vypadat lákavě, vždy si pečlivě prohlédněte podmínky, pod kterými jsou platné. Vedení účtu zdarma nebo odměny za věrnost jsou často podmíněny využíváním karty a počtem plateb. Vždy si přečtěte všechny dostupné informace a nebojte si do banky zavolat a zeptat se,“ radí Michal Sedlák, finanční poradce v oblasti investic, úvěrů a pojištění. Kde se tedy s podmínkami seznámit? V samotných srovnávačích nemusí být uvedeny všechny, je proto lepší hledat přímo na webech bank.

  • Běžným účtem to nemusí končit

Nemusíte ale zůstávat jen u běžného účtu. Kdy jindy, než dnes je vhodné odkládat si peníze navíc stranou na spořicí účet. U řady bank, kde si sjednáte běžný, vám nabídnou výhodnější podmínky úročení. Finanční rezerva je jistotou v každé situaci. Znovu si ale pečlivě projděte podmínky, zvýhodněná úročení se většinou vážou na běžný účet, u některých je nutnost i platba kartou či pravidelné vklady.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama