reklama

Vrací se chřipky i běžná onemocnění dýchacích cest. 9 tipů, jak posílit náš imunitní systém

reklama

Našemu imunitním systému bychom měli věnovat pozornost během celého roku. S nástupem sychravého a chladného počasí bychom ale měli více zbystřit, protože obranyschopnost před všudypřítomnými viry a bakteriemi oslabuje. Kromě boje s novým typem onemocnění, kterým je koronavirus, se vrací také běžná onemocnění, jako chřipky a další nemoci dýchacích cest. Proto je v tomto období důležité posilovat imunitní systém více než kdy dříve.

Náš imunitní systém je vcelku složitý a propracovaný proces, díky kterému tělo odolá nejrůznějším chorobám a infekcím. Aby ale fungoval správně a byl v rovnováze, je vhodné dodržovat či si osvojit některé každodenní životní návyky, na které se můžeme zaměřit, abychom svému imunitnímu systému poskytli to, co potřebuje k boji s infekcemi nebo nemocemi. Zde je několik způsobů, jak zajistit, aby náš imunitní systém měl vše, co k optimálnímu fungování potřebuje.

  1. Dodržujte zdravou výživu a doplňte vitamíny

Stejně jako pro většinu dalších procesů v našem těle, je zdravá strava klíčem k silnému imunitnímu systému. To znamená především dopřát si dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných produktů, bílkovin a zdravých tuků.

Kromě toho, že našemu imunitnímu systému správná strava dodá energii, kterou potřebuje, může pomoci zajistit, abyste získali také dostatečné množství mikroživin. „Důležité jsou především vitamíny B6, C a E. Ty jsou obsaženy v řadě různých potravin, například B6 najdeme v kuřecím mase, lososovi, tuňákovi, banánech, zelené zelenině nebo v bramborách. Vitamín C v citrusových plodech, jahodách, rajčatech, brokolici nebo špenátu. Vitamín E je pak obsažený v mandlích, slunečnicovém oleji, slunečnicových semínkách, arašídovém másle a špenátu. V případě, kdy máte nevyváženou stravu, je vhodné doplnit chybějící vitamíny pomocí potravinových doplňků,“ říká Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

  1. Jezte fermentované potraviny či probiotika

Podpořit imunitu můžete i vhodnou stravou. Především pak fermentovanými (kvašenými/kysanými) potravinami. Jako je kysané zelí, kefíry, nakládaná zelenina (např. kimchii) nebo domácí jogurty. Kvašené potraviny obsahují tělu prospěšné bakterie (probiotika), které zlepšují odolnost imunitního systému. Fermentovaná jídla pomáhají i při zažívacích problémech a zlepšují trávení a zpracování potravy ve střevech. Pokud vám kvašená jídla nechutnají, tak můžete jako alternativu užívat pouze samotná probiotika jako doplněk stravy.

  1. Pravidelně cvičte

Fyzická aktivita není jen pro budování svalů či shazování nadbytečných kil, ale pomáhá také zbavit se stresu. Je tak důležitou součástí zdravého životního stylu a podporuje zdravý imunitní systém.

Jedním ze způsobů, jak může cvičení zlepšit imunitní funkci, je posílení celkového oběhu, což usnadňuje imunitním buňkám a dalším molekulám bojujícím s infekcí snadnější cestování po celém těle. Studie dokonce ukázaly, že už 30 minut středně intenzivního cvičení každý den pomáhá stimulovat náš imunitní systém. To znamená, že je důležité soustředit se na to, abyste zůstali aktivní a cvičili pravidelně.

  1. Pijte hodně vody

Voda hraje v našem těle řadu důležitých rolí, včetně podpory imunitního systému. Tekutina v oběhovém systému zvaná lymfa v našem těle rozvádí důležité imunitní buňky, které bojují proti infekci, a právě lymfa je z velké části tvořena vodou. Dehydratace zpomaluje její pohyb, což někdy vede k oslabení imunitního systému.

I když zrovna necvičíte ani se nepotíte, neustále ztrácíte vodu jak dechem, tak močí a pohyby střev. Chcete-li podpořit svůj imunitní systém, ujistěte se, že neustále dodáváte tělu dostatek vody, kterou potřebuje.

  1. Nepodceňujte spánek

Spánek rozhodně nepůsobí jako aktivní proces, ale v našem těle se děje spousta důležitých činností, aniž bychom si to uvědomovali. Například během spánku se vytvářejí důležité molekuly bojující s infekcí. Studie ukázaly, že lidé, kteří nemají dostatek kvalitního spánku, jsou náchylnější k onemocnění po vystavení virům, například těm, které způsobují nachlazení. Aby měl náš imunitní systém lepší šanci bojovat s infekcemi a nemocemi, je důležité mu dopřát dostatek kvalitního odpočinek.

  1. Minimalizujte stres

Ať už se dostavuje rychle nebo se časem zvyšuje, je důležité pochopit, jak stres ovlivňuje naše zdraví. Včetně jeho dopadu na náš imunitní systém. Během období stresu, zejména chronického stresu, který je častý a dlouhodobý, naše tělo reaguje zahájením stresové reakce, která naši imunitu oslabuje a zvyšuje tak šanci na infekci nebo nemoc. Míra stresu je pro každého jiná, navíc i to, jak se stresem bojujeme, je rozdílné. Vzhledem k tomu, ale jak velký má vliv na naše zdraví, je důležité si jej uvědomit a snažit se s ním vyrovnat. Pomoci mohou různé dechové techniky, cvičení, jako je například jóga, vhodné je také najít si aktivitu, která pomáhá stres eliminovat.

  1. Dezinfikujte a myjte si ruce

Stejně jako v případě koronaviru, i v případě ostatních respiračních onemocnění a virových nebo bakteriálních infekcí hraje velkou roli hygiena rukou. Může to znít zjevně, ale umytí rukou odplaví choroboplodné zárodky, což může mít obrovský dopad na naše zdraví. Proto v případě, kdy jste venku, ať už jedete MHD, jdete do práce, na nákup nebo k lékaři, noste s sebou dezinfekční prostředek na ruce, a ten pravidelně používejte. A ve chvíli, kdy máte možnost si ruce umýt mýdlem a teplou vodou, tak učiňte, především před manipulací s jídlem.

  1. Noste respirátory nebo nanoroušky i proti chřipce

Cítíte, že jste oslabení nebo unavení, po náročném dni nebo probdělé noci? Noste respirátory či nanoroušky na všech místech, kde se pohybuje hodně lidí, nejen tam, kde jsou povinné. Ochrání totiž nejen před koronavirem, ale i proti všem ostatním virům, která způsobují respirační onemocnění, jako jsou i běžné chřipky a onemocnění dýchacích cest. Výhodou respirátorů, ale také nanoroušek, je fakt, že před nákazou respiračním onemocněním chrání nejen okolí, ale především osobu, která je nosí. „Nanoroušky jsou oproti respirátorům často příjemnější na nošení a dýchání, svou filtrační účinností je dokáží i nahradit. Některé z nich mají laboratorně prokázanou virovou filtrační účinnost až 99,8 %, takže jsou účinnější než respirátory,“ doporučuje Tomáš Mertlík z Batist Medical.

  1. Jsou pro vás nové návyky složité? Připomínejte si je

Zdravě jíst, pravidelně cvičit, hodně pít, chodit včas spát – to všechno může být ve vašem životě nové, především v případě, kdy je nutné tyto činnosti začít dělat pravidelně. Proto si pro začátek můžete připravit několik připomínacích lístečků po bytě, v kanceláři a podobně. Na ně si napište vše, na co zapomínáte. Pro tyto účely dobře fungují i různé upomínkové aplikace v telefonu, které vás v přesně dané intervaly či časy upozorní, že je čas se napít, nejíst nezdravé potraviny nebo si jít zacvičit.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama