reklama

Výhoda, nebo prokletí? Zvládněte strašáka jménem home office

reklama

Práce z domova dříve představovala příjemný benefit. Dnes se stala nutnou a nedílnou součástí našich životů. Pro mnoho z nás je takzvaný home office něco úplně nového a pokud si nedáme pozor, může se proměnit v černou díru, která žere nejen náš čas, ale může narušit i životní rytmus. Odhalili jsme největší časožrouty a přinášíme vám pár tipů, jak proti nim bojovat.

Udržte si pracovní morálku!

Práce z domu přímo vybízí k práci přímo z vyhřáté postele a jak jinak, než v měkoučkém pyžamu. To ale pracovní morálce moc neprospěje. Té pomůžete tím, když budete alespoň mentálně rozlišovat čas v práci a doma. Zachovejte si podobné rituály, jako kdybyste opravdu odcházeli. Líčení, oblékání, snídaně. Proč se sám sobě nelíbit i doma, stejně teď nemáte to pěkné oblečení kam nosit.

Podle platformy pro život v práci Welcome to the Jungle je důležité, abyste si vyčlenili své pracovní místo. „Ujistěte se, že vaše domácí pracovna je pokud možno v tiché místnosti, abyste si navodili pocit „à la kancelář“. Mějte také na paměti, že čistý stůl rovná se čistá mysl, takže jej pravidelně uklízejte a nenechávejte na něm nepořádek,” radí na svém webu.
 

Přestože home office umožňuje jistou svobodu, snažte se dodržovat pracovní dobu, během které se nebudete věnovat ničemu jinému než práci. V opačném případě se může stát, že budete pracovat nepřetržitě celý den a slije se vám pracovní a osobní čas do jednoho. Když budete dodržovat běžnou pracovní dobu, zbyde vám spousta času, kdy se můžete naplno věnovat rodině, vztahu nebo vašim koníčkům.

Pauza je svatá

Stejně jako v kanceláři je i při práci doma potřeba na chvíli vypnout. Dopřejte si čas na oběd, odpolední kávu nebo jen relaxujte.

Výhoda home office je v tom, že oblíbený recept si můžete uvařit v rámci pauzy přímo doma. Vaše hlava si u toho skvěle odpočine a zdravé a kvalitní jídlo je navíc důležitou součástí cesty k dobrému psychickému zdraví a také k vyšší produktivitě.

Užijte si pauzu společně. „Přechodem na práci z domova bohužel odpadají hovory v kuchyňce. Na online meetinzích není na smalltalk zpravidla čas a rozhodně ne v takové míře jaká by byla zapotřebí na budování vztahů v rámci kolektivu. Neformální rozhovory s kolegy si plánujte. Dopřejte si například společnou snídani, nebo proberte u oběda, co je nového,” radí  CEO společnosti Welcome to the Jungle Honza Klusoň.

Udělejte něco pro své zdraví

Využijte práce z domova k tomu udělat něco pro svůj vzhled, estetiku a zdraví. Skoncujte s klasickými cigaretami a najděte si nějakou alternativu, ideálně bez zápachu. Pauzu na cigaretu pak můžete strávit smalltalkem s kolegy po Skypu, přes Zoom nebo Google Meet.

Řada kuřáků chce přejít na elektronickou variantu, ale neví co přesně si vybrat. Elektronické cigarety blu jsou zcela bez tabáku, neprodukují kouř a příjemně voní. Kromě ovocných příchutí, jsou uživatelům k dispozici dvě varianty mentolové příchuti pro milovníky dnes už neexistujících mentolek. Pro klasiky je vhodná příchuť tabáku. Vaporizéry mohou kuřákům pomoci přestat úplně. blu doporučuje například adiktoložka a vědecká pracovnice Eva Králíková, která je snad nejznámější ex kuřačkou u nás. S přechodem na blu vám snadno a rychle pomůže program bluCARE, který své zákazníky celým procesem provede a zodpovídá veškeré dotazy.

Při psaní e-mailu neodbíhejte věšet prádlo, zapomeňte na facebook a instagram

Kdo by nechtěl zvládat více věcí najednou? Home office může vzbuzovat  pocit, že v pracovní době se dá stíhat i domácí práce. Ale pozor! Multitasking může navzdory očekávání produktivitu snížit. Pokud se během práce budete snažit uklidit v bytě, vyprat a pověsit tři pračky, možná na konci dne zjistíte, že jste ve výsledku skoro nic neudělali.  Nebuďte na sebe příliš přísní a nesnažte se stát superhrdiny. Práce z domova je náročná stejně jako ta v kanceláři. Asi největším časožroutem jsou sociální sítě, které nás mohou pohltit i na celé hodiny. Je to zdroj nikdy nekončícího obsahu, který se neustále obnovuje. Vystavují lidi obrovskému množství informací a rozhodně nepředstavují relax. Doporučujeme jednou za čas provést tzv. digitální detox a sociální sítě třeba na celý den vypustit. Pokud zatím nemáte příliš silnou vůli, můžete si ve svém prohlížeči některé stránky dočasně zablokovat, nebudou pro vás tak lákavé, ani snadno dosažitelné.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama