reklama

Výstava historických panenek oživí až do konce srpna prohlídky na zámku Dobříš

reklama

Na sto historických panenek z celého světa se od května zabydlelo v komnatách na zámku Dobříš. Expozici v hostinské části zámku zkrášlí až do konce srpna panenky roztomilé, veselé a hravé, které byly vyrobeny v uplynulých 100 letech. Nejstarší pocházejí z období kolem roku 1910. Nechybějí ani skvostné panenkovské doplňky jako například několik kočárků.

„Panenky nám na výstavu zapůjčila paní Soukupová z Příbrami, která za uplynulých deset let vytvořila sbírku čítající kolem pěti set kusů. Na zámek nám zapůjčila necelých sto exponátů, které zakoupila převážně na aukcích,“říká Tereza Vyhlasová ze zámku Dobříš. Mezi exponáty nechybějí vzácné panenky látkové, miminka či budoárové panenky, které v minulosti fungovaly jako dekorace dámských ložnic a šaten.

Panenkovský nábytek, miniaturní kočárky a doplňky

Některé vystavené panenky mají originální oblečení, většinu oděvů ale panenkám ušila jejich majitelka. Sama panenkám vedle pestrých šatiček vytvořila také honosné paruky a zrekonstruovala jejich kočárky, postýlky a další kusy nábytku či doplňky. Ty představují zajímavé ozvláštnění celé výstavy.

„Například při pohledu na bryčku pro panenku v italském salonku si můžeme povšimnout, že bryčka byla určena pouze pro jednu osobu – šlechtična si koně kočírovala sama. Ve stejné místnosti stojí za pozornost i dva dětské kočárky – dvoukolák a bílý renovovaný kočárek,“říká Tereza Vyhlasová.

Nejstarší panenky, které jsou na zámku k vidění, pocházejí z počátku dvacátého století a všechny se mohou chlubit tím, že prošly dětskýma rukama. Zámecká výstava se může rovněž pyšnit podtitulem mezinárodní. „V hostinských saloncích, ložnicích a spisovatelském pokoji se návštěvníci setkají s panenkami z celého světa – nechybí panenky vietnamské, číňanka v originálním kroji, skotský tulák či indiánka. Stejně tak jsou ale zastoupeny exponáty, které vznikly v nedaleké Příbrami, v závodu hraček Hamiro, jenž byl od roku 1932 největším výrobcem hraček u nás,“informuje Tereza Vyhlasová.

Výstava panenek je ke zhlédnutí v hostinské části zámku Dobříš v rámci prvního prohlídkového okruhu. Vstupné dle běžného ceníku. Více informací na www.zamekdobris.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama