reklama

Vzácný koňak Martell Premier Voyage byl vydražen pro dobrou věc

reklama

Do České republiky vloni na podzim dorazily dvě láhve ultraprémiového koňaku Martell Premier Voyage. První na svého majitele ještě čeká v Cognac Gallery Praha, ta druhá už ho našla. Společnost Jan Becher – Pernod Ricard věnovala exkluzivní Martell v hodnotě 275 tisíc korun do dobročinné dražby ve prospěch neziskové organizace Etincelle.

Na konci února v rámci charitativního večera, který bravurně moderoval Leoš Mareš byl Martell Premier Voyage v Praze vydražen. Pyšným majitelem se stal Marek Šenkapoul, majitel olomouckého baru Koktejly & Sny. Vzácný koňak se stane součástí jeho privátní sbírky. Čistě jako investici tuto koupi ovšem zdaleka nevnímá. „Koňak Martell Premier Voyage je sám o sobě velmi zajímavý, ať už z pohledu barmana či sběratele nebo investora. Ostatně kolikrát se vám poštěstí koupit láhev připravenou nejstarším koňakovým domem u příležitosti jeho 300. výročí? Svou roli v tom ale sehrála i skutečnost, že jsem měl možnost prostřednictvím dražby přispět na dobrou věc,“ uvádí Marek Šenkapoul a dodává: „Zajímavé láhve s alkoholem sbírám dvaadvacet let. Vzácný Martell bude mít své čestné místo v mé privátní sbírce, kterou se chystám přebudovat na muzeum a místo pro soukromé akce. Dnes v ní mám kolem 2300 láhví, k datu otevření by jich ale mohlo být až 3500. Vždy jsem se snažil vybírat láhve, které mají nějakou hodnotu, tedy různé limitované edice a speciální plnění. Jsem přesvědčený o tom, že když sbíráte alkohol, nemáte v podstatě co ztratit, ale můžete hodně získat. Vždycky lze láhev prodat minimálně za tolik, co stála, a kdyby ne, můžete ji pořád ještě vypít s přáteli. Já jsem zatím žádnou prodat nechtěl, ale pár už jsem jich daroval a jednu otevřel u příležitosti narození mého prvního syna Marka. Martell Premier Voyage jsem koupil u příležitosti narození druhého syna Matyáše s tím, že mu ji jednou věnuji k nějaké výjimečné události, ať už to budou kulaté narozeniny nebo třeba svatba. Že bude mít za 20 let úplně jinou hodnotu než dnes, zmiňovat netřeba.“

Nezisková organizace Etincelle má za cíl zajišťovat projekty podporující rozvoj dospělých osob s mentálním a fyzickým handicapem a jejich plnohodnotné začleňování do společnosti. „Vybrali jsme si projekt, který je našemu oboru blízký. Výtěžek poputuje na koupi cateringového vozu, renovovaného francouzského Citroënu ze 70. let, s nímž budou handicapovaní objíždět různé akce a tak se realizovat v gastro byznysu,“ říká Kateřina Vondrák Hvězdová, brand manažerka Prestige Selection společnosti Jan Becher – Pernod Ricard.

V této chvíli je v České Republice k dispozici již jen jedna láhev Martell Premier Voyage, která byla celosvětově k dostání v exkluzivní limitované edici v počtu 300 lahví. Sklepmistr Benoît Fil ho sestavil z 18 eaux-de-vie z let 1868–1977, jež získal od dědiců a pokračovatelů těch, kteří kdysi koňakový dům zásobovali. Namíchaný destilát byl následně uložen k odpočinku do 300 let starého sudu z dubového dřeva. Výjimečný je přitom nejen koňak sám, ale i láhev, v níž se ukrývá. Jejím autorem je francouzský konceptuální umělec Bernar Venet. Pojal ji jako skulpturu, jež propojuje kovové oblouky rozdělené do tří skupin, které obklopují a chrání elegantní křišťálovou karafu ve tvaru kapky.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama