reklama

Zadýcháváte se? Nechce se vyšetřit, zvou pneumologové

reklama

Trápí vás častý kašel a při fyzické námaze se snadno zadýcháte? Pak můžete trpět idiopatickou plicní fibrózou (IPF). Na tuto nemoc v České republice zemřou ročně desítky nemocných, přitom část z nich se předtím vůbec nedostala ke správné léčbě. Plicní specialisté proto 13. září otevřou dveře svých ambulancí, aby vyšetřili všechny zájemce s dechovými potížemi a včas zachytili nové případy. K vyšetření není třeba doporučení praktického lékaře a je zdarma. V Praze se připojí 12 pracovišť.

IPF poškozuje plicní sklípky, a tak postupně ubírá plochu k dýchání. „Při návštěvě ordinace pacient popíše své potíže, absolvuje poslech plic a případně i vyšetření difuzní kapacity plic, pokud ho má pracoviště k dispozici. Pokud ne, sestra pacienta na tato vyšetření ihned objedná,“ popisuje předsedkyně ambulantních pneumologů a primářka Ordinace plicního lékaře v Brandýse nad Labem MUDr. Ivana Čierná Peterová. Součástí je i rentgen – také tenpodstoupí pacient na místě nebo později na objednání.

Zkušení pneumologové dokážou IPF jasně rozeznat. „Při poslechu plic slyší totiž lékař charakteristický zvuk připomínající odepínání suchého zipu, tzv. krepitus,“upřesňuje MUDr. Čierná Peterová. Se správnou diagnózou má nyní navíc lékařům pomoci aplikace IPF checker, která obsahuje i nahrávku krepitu.

Akce se letos koná potřetí a je spojená s Týdnem IPF, který letos připadá na 15. až 23. září. V minulých letech se díky ní ke správné léčbě dostaly desítky lidí s IPF anebo jinými vážnými plicními onemocněními. Seznam otevřených ambulancí najdou zájemci na www.plicni.fibroza.cznebo www.pneumologie.cz.

Nemoc se na počátku projevuje nenápadně. „Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztrátu kondice či následek kouření. Mohou oddalovat návštěvu lékaře, včasná diagnostika je však pro další průběh onemocnění zásadní,“ uvádí prim. MUDr. Václava Bártů z Plicní ambulance Polikliniky Budějovická v Praze. Pokud lékař stanoví správnou diagnózu včas a nasadí účinnou léčbu, nemocnému to výrazně zlepší vyhlídky. Léčba dovede nemoc po léta tlumit a zpomalovat její postup. Konečnou naději je pro pacienty transplantace plic.

V České republice trpí nemocí asi 4000 lidí, specializovaná pracoviště se však starají jen asi o polovinu z nich. „U druhé poloviny netušíme, kde jsou, velmi pravděpodobně nedostávají adekvátní léčbu,“upozorňuje prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Nesprávně léčená případně neléčená IPF dává přitom nemocným jen zhruba tři roky života. Navíc postupně ubírá z jejich kondice, takže v závěru nemoci je pro ně dýchání vyčerpávající, i když jen sedí nebo leží.

O idiopatické plicní fibróze (IPF)

Idiopatickou plicní fibrózou trpí na světě odhadem pět milionů lidí. Převážně vyskytuje u lidí nad 45 let, spíše u mužů. Důvody vzniku nemoci nejsou známy. K jejímu rozvoji může přispět kouření a práce v prašném prostředí, u určitého druhu onemocnění hraje roli i dědičnost.

Nejčastějšími příznaky jsou dušnost při námaze nebo kašel, případně obojí. Někdy se přidává také únava, nevýkonnost, tzv. paličkovité prsty a méně často hubnutí. Pacienti v raných stádiích choroby nemusí dokonce pociťovat žádné velké obtíže a na nemoc se může přijít náhodně při poslechu plic fonendoskopem nebo při rentgenu.

Léčbě IPF se v ČR věnuje 17 specializovaných center. Včasné zjištění léčby může výrazně prodloužit délku života pacienta i jeho kondici. Dostupná léčba nemoc zpomaluje a tlumí, konečnou nadějí zůstává transplantace plic.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama