reklama

Zájem o práci v obchodě a logistice mírně roste

reklama

V loňském roce se ve vypjatém předvánočním období negativně projevil nedostatek lidí – firmy ani s největším úsilím nezvládaly obsadit volná místa, a tak se mnoha lidem nevyplatilo nechat vánoční nákupy na poslední chvíli. Máme se letos obávat podobné situace?

Oživení zájmu o volná místa

S blížícím se vánočním obdobím vrcholí sezóna pro prodejce a dopravce. I letos přetrvává kritický nedostatek volných pracovních sil, zájem o práci v obchodě a logistice se ale mírně oživuje. Celkový počet pracovních nabídek bude letos nejspíš mírně nižší než v loňském roce. Roste ale počet reakcí – zatímco vloni byl průměr v retailu 4,7 zájemce na pozici, letos to je 7,7; v dopravě a logistice je to podobné – z loňských 8,2 reakcí na inzerovanou pozici se letos jejich počet vyšplhal na 12,4.

„Největší množství nabídek v segmentu obchodu jsme kromě Prahy a Jihomoravského kraje registrovali v krajích Středočeském, Moravskoslezském a Olomouckém. Nejvíce reakcí na inzerované pozice jsme zaznamenali v krajích Moravskoslezském, Zlínském a v Praze. Trochu jiná je situace v dopravě a logistice, kde byl nejvyšší počet nabídek ve Středočeském kraji a v Praze, výrazně největší zájem o nabízené pozice pak v Praze. I když počet zájemců o práci v obchodu a logistice roste, jde o obory s vysokou fluktuací. Výrazně se zde projevuje senzitivnost na zvýšení hodinových mezd, například některým z velkých prodejců,“ komentuje situaci Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Obchod patří mezi obory s nejvyšším meziročním růstem mezd

Mzdy v sektoru obchodu meziročně vzrostly o 10 %, takže se řadí mezi obory s nejvyšším platovým progresem v posledním roce. Zatímco v roce 2018 byla celková průměrná mzda necelých 31 900 Kč, za rok 2019 je to více než 35 100 Kč. Nejvyšší je na manažerských postech, kde se podle typu pozice pohybuje mezi 50 a 60 tisíci. Na opačném pólu žebříčku jsou mzdy doplňovačů zboží (18 500 Kč), pokladních (19 900 Kč) a prodavačů (20 300 Kč).

V dopravě a logistice rostly mzdy meziročně o 7 %. Mezi nejlépe placené pozice zde patří ty inženýrské, kde je průměr lehce pod 36 000 Kč, srovnatelné jsou ale i platy řidičů autobusů a trolejbusů, které se pohybují kolem 35 000 Kč. Nejnižší je ohodnocení doručovatelů (18 600 Kč) a expedientů (22 000 Kč).

Jak to vypadá s brigádami?

Pokud se týká brigádnických pozic, letos firmy začaly s hledáním pracovníků pro vrchol sezóny už v průběhu srpna a září. „Nabídka brigádnických míst na Profesia.cz je letos v obchodu mírně nižší než vloni, v dopravě a logistice vyšší. V říjnu a listopadu jsme ale zaznamenali nejvyšší měsíční počet nabídek na dohodu v obchodu vůbec (sledováno od roku 2015). Mzdy u brigádnických pozic po výrazném nárůstu v podzimních měsících loňského roku dále rostly jen mírně, v řádu jednotek procent,“ uzavírá Michal Novák.

Kdo investoval do chytrých skladů, má výhodu

„V období nedostatku pracovních sil v oblasti retailu a logistiky jsou hlavně pro větší hráče v podstatě nutností moderní automatizované chytré sklady. Ti obchodníci, kteří do nich včas investovali, mohou předvánoční špičku zvládnout spíše bez kolizí, oproti těm, kteří spoléhají jen na lidskou pracovní sílu. Chytrá automatizace skladů s sebou navíc nese i zvýšení efektivity procesů, snížení nároků na velikost skladovacích prostor a celkové zrychlení vyskladnění,“ říká Ondřej Dědina, ředitel společnosti Mibcon, která je poradcem v oblasti informačních technologií.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama