reklama

Základna pravidelných dárců stárne a noví nepřibývají

reklama

Každý z nás podvědomě tuší, že je možné, že jednou za život od někoho tuto pomoc bude potřebovat. Dárcovství krve. Kolik z nás je ale ochotných něco takového podstoupit „na oplátku“? Lidská krev je unikátní tekutina, kterou neumíme uměle vyrobit, a jediný způsob, jak ji lze získat, je dárcovství.Jedna z možností je počkat, až se někdo jiný rozhodne darovat krev. Ale můžete také začít u sebe a zkusit si, jaké to je, když zachráníte něčí život, a to třeba ne jen jeden.

Myslíte, že se vás dárcovství krve netýká? Pokud bychom se podívali na statistiky, pak každý z nás potřebuje za svůj život průměrně 4x krevní transfuzi a 12x lék vyrobený z krve. Počet dárců ale dlouhodobě klesá, a my možná počítáme s tím, že krev „tam někde bude“ až ji budeme potřebovat. Pokud byste rádi udělali dobrý skutek, nemusíte chodit na internet a hledat, komu byste darovali své peníze, oblečení nebo jiné potřeby. Pokud se rozhodnete pro darování krve, můžete pomoci zachránit až 4 lidské životy a máte jistotu, že tento „dar“ se opravdu využije. Kromě dobrého pocitu se můžete těšit na řadu dalších benefitů, které dárcovství přináší, jako je pracovní volno, nebo třeba i vyznamenání od Červeného kříže.

Co když se vás to netýká

Většina dárců daruje svou krev až v reakci na událost, která se jich bezprostředně týká, kdy někdo z jejich blízkých potřebuje tuto pomoc. Podle Červeného kříže se u nás prvodárců, kteří by darovali krev bez ohledu na akutní potřebu, nedostává. Nejde o to, že máme krve v zásobárnách málo. Oproti jiným státům jsme na tom naopak dobře. Nicméně problém je v tom, že krev má celkem krátkou životnost, takže je ji po určité době potřeba nahradit novou, čerstvou. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by měla být v každé populaci alespoň4 % dárců, aby vše ideálně fungovalo. V České republice by tak mělo být zhruba 400 tisíc dárců. Podle Českého červeného kříže a statistiky z roku 2017 je však v Česku zhruba 250 tisíc dárců krve. Pravidelně ale chodí darovat jen část z nich, necelých 200 tisíc dobrovolníků.

Všechno je jednou poprvé

Problematika získávání prvodárců dělá vrásky nejednomu lékaři. „Základna dárců“ totiž také stárne, a je potřeba ji doplnit mladými lidmi. Ti se ale do odběrných míst většinou nehrnou. Možná nejsou dost motivováni, nemají dostatečné informace, a co si budeme povídat, společenská diskuze se točí spíše k jiným tématům. Ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že zatímco v roce 2009 nově přišlo darovat 61 tisíc lidí, o šest let později to bylo již jen asi 42 tisíc lidí, a tento počet stále klesá.

Nemáte s darováním krve zkušenost? Není se čeho bát. Jako první vás čeká pohovor s lékařem, který zvládnete během několika minut. Zde lékař také pomocí vstupního vyšetření zjišťuje, zda je vaše krev vhodná a také zda vám odběr nemůže uškodit. Pokud vše proběhne v pořádku, můžete s darováním začít. Pokud vás na nějaké transfuzní stanici odmítnou, pak je dobré počkat, až budou vaši krevní skupinu potřebovat, případně to zkusit jinde

Jak už bylo řečeno, krev je vzácná tekutina a „vydrží“ jen 6 týdnů, proto transfúzní stanice pečlivě hlídají, aby se s ní neplýtvalo. Na webových stránkách transfúzních stanic můžete sledovatkrevní barometry, kde najdete aktuální potřebu krevních skupin, a můžete i dle toho také snadno naplánovat svoji návštěvu transfuzní stanice.

Co začít třeba v červnu na Andělu?

Na problematiku dárcovství krve se snaží upozornit výrobce zubních past značky parodontax ve své kampani „Neplivej krev, daruj krev“. Upozorňuje v ní na to, že každý třetí Čech plive při čištění zubů krev*. Nicméně krev lze přeci využít mnohem lépe. Kampaní chce proto inspirovat až 170 000** nových dárců krve, abychom se u nás dostali na ona 4 %. 

Během kampaně, která 11. června vyvrcholí akcí s mobilní transfuzní stanicí na pražském Andělu, se výrobce zubních past značky parodontax zaměří především na získávání prvodárců. „Věříme, že s krví by rozhodně žádný z nás neměl jen tak plýtvat. Protože pokud již máte krvácet, krvácejte z lepšího důvodu, než je onemocnění dásní,“ uvedla manažerka značky parodontax, Ivana Maršáková. Na místě akce si bude moct každý zájemce nechat vyšetřit krev, aby zjistil, zda je pro dárcovství vhodná.  „Výsledky obdržíme prakticky okamžitě, a bude tak případně možné krev věnovat přímo na místě, nebo ji později darovat v některém z odběrových míst,“ říká Mgr. Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže. 

Celá kampaň má za cíl nejen získat nové dárce krve, ale také rozšířit povědomí o této problematice. Protože krevní transfúzi mohou potřebovat jak lidé po těžkých úrazech, nemocní, nebo třeba jen lidé, kteří mají smůlu, že se ocitnou v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama