reklama

Jak zastavit rozežranost po svátcích? Pomohou i léky na předpis

reklama

Na českém trhu existují nové schválené léky, které dokáží potlačit pocity hladu a člověku tak pomohou se ovládnout.

Přeplněně tělocvičny, bazény a další sportoviště. Větší zájem o zdravé jídlo. Leden je už tradičně plný předsevzetí. Málokdo ale ví, že podobně jako sportoviště se plní také ordinace lékařů. Obézním lidem nebo lidem s nadváhou totiž nově pomáhají v jejich boji s touto nemocí třetího tisíciletí také moderní schválené léky. Ty však může předepsat jen lékař, který předtím pacienta důkladně vyšetří.

Stejným způsobem potlačuje svoje chutě například Igor Svoboda. „Od lékaře jsem dostal lék na předpis, který omezuje bažení po jídle. Funguje to tak, že člověk sice ví, že by si něco dal, ale vnímá to tak nějak zastřeně,“ vysvětluje Svoboda.

Moderní medicína v současné době vnímá obezitu jako nemoc, která trápí čím dál tím víc lidí. Vždyť na problémy spojené s obezitou a nadváhou zemře na celém světě 2,8 milionu lidí ročně. „V České republice trpí obezitou podle oficiálních zdrojů více než 25 % dospělé populace. Když však sloučíme výskyt nadváhy a obezity, dojdeme k číslu, které přesahuje 70 %. To jsou hodnoty převyšující evropský průměr. Za zvláště alarmující fakt považuji, že se výskyt obezity a nadváhy posouvá do mnohem mladšího věku,“ upozorňuje lékařka Šárka Svobodová z Ambulance III. Interní kliniky Fakultní polikliniky VFN.

Podle ní mohou léky fungovat a člověka namotivovat, ale vždy je potřeba je zkombinovat s přiměřeným pohybem a vhodnou stravou. „Lékař má k dispozici nepříliš rozsáhlé spektrum léků, které slouží vždy jen jako pomocná berlička – přesto významná,“ dodává Svobodová.

Podobnou cestou se vydal například Radoslav Klepáč. „Teď mně s hubnutím pomáhá lékař. Když se člověk snaží sám, tak to příliš nejde,“ myslí si.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama