reklama

Závislost na nosních kapkách: Jak se jí vyhnout?

reklama

Rýma a ucpaný nos patří mezi velmi časté, avšak nepříjemné zdravotní komplikace. Pohodlné a účinné řešení obvykle představují kapky a spreje do nosu. Málokdo si však uvědomuje, že právě na některých přípravcích může snadno vzniknout těžká závislost. Bezpečnější variantu představují prostředky na přírodní bázi.

Obyčejná rýma dokáže z provozu vyřadit i ty nejodolnější z nás. Obtíže při dýchání obvykle alespoň na krátkou dobu vyřeší kapky a spreje do nosu. „V prvních dnech dokážou látky v syntetických přípravcích ulevit. Jejich použitím totiž dochází ke stažení cév, čímž se sníží otok sliznice a snáze se nám dýchá,“vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová.

Tři dny a dost

Při častém nebo dlouhodobém používání ale může dojít k poškození nosní sliznice. „Kapky a spreje do nosu mnoho lidí nepovažuje za léky a neřídí se doporučeným dávkováním,“vysvětluje odbornice a pokračuje: „Chemické přípravky pro uvolnění nosu bychom neměli používat déle než tři až pět dní v kuse – záleží na konkrétním léku. Poté už by mohlo dojít k vytvoření závislosti na obsažené účinné látce a následně se bez kapek neobejdeme. Sliznice totiž zduří a bez jejich neustálé aplikace máme pocit, že je nos pořád ucpaný.“

Vhodnějším řešením rýmy tak mohou být prostředky s mořskou solí, která také zmírňuje otok a pročišťuje dutiny. „Účinek sprejů na přírodní bázi nastupuje o něco pozvolněji než u syntetických léčiv, ale nehrozí riziko vzniku závislosti při delším používání. Naopak solné roztoky udržují na nosní sliznici fyziologické podmínky. Existují i podpůrné přípravky na přírodní bázi s nenávykovými pomocnými látkami, díky kterým je účinek komplexnější. Je to například Aspecton, který obsahuje i dexpanthenol pečující o sliznici nebo éterické oleje,“doporučuje PharmDr. Miklášová. Prospěšný je i obsah hypromelosy, která zvlhčuje a vytváří ochrannou vrstvu na sliznici.

Nenávykové prostředky jsou tak vhodné také při chronické rýmě, nebo když ucpaný nos poleví a rýma se dostane do závěrečné fáze. Pokud už k závislosti na nosních sprejích nebo kapkách dojde, je třeba ihned jednat. Ačkoliv je prvních několik dní velmi nepříjemných, zbavit se jí dá a předejdeme tak trvalému poškození sliznice, které může v některých případech vést až ke ztrátě čichu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama