reklama

Zdravotní sestry stále chybí, situace se však vloni zlepšila

reklama

Nedostatek sester a středního zdravotnického personálu je horkým tématem již několik let. V současné době se zdá, že se jejich úbytek zastavil. Jaká je aktuální situace? A jaké jsou rozdíly v odměňování ve státních a nestátních zařízeních?

Zdravotních sester je v Česku stále nedostatek, situace se ale v průběhu loňského roku zlepšila a poprvé po pěti letech se zastavil jejich úbytek. Zdravotnické statistiky potvrzují i data pracovního portálu Profesia.cz. Zatímco vloni na přelomu roku na něm hledali zaměstnavatelé 86 sester, letos pouze 44. Výrazný rozdíl je i mezi třetím a čtvrtým kvartálem roku 2017, kdy poptávka klesla o 60 %. Zajímavý je fakt, že podstatně více nabídek je do menších měst, z velkých měst včetně Prahy je jich cca šestina.

Sestry v tuzemsku chybí dlouhodobě, Ministerstvo zdravotnictví proto prosadilo rozporuplně přijatou změnu: od září sestry nepotřebují po absolvované střední škole studovat tříleté bakalářské studium, ale stačí jim roční nástavba. Kromě toho se jim meziročně o 6 % zvyšují mzdy. Průměrný výdělek ve státních nemocnicích je přitom vyšší než v soukromých zařízeních.

Na portálu Platy.cz, kam informace o svých hrubých mzdách včetně odměn zadávají sami účastníci, činí rozdíl více než 2 500 Kč (25 133 Kč mají všeobecné sestry ve státních, 22 466 Kč v soukromých nemocnicích). Je patrná snaha sjednotit platy ve zdravotnictví, což požadují zejména stavovské organizace, ale prosadit tuto změnu jako pozměňovací návrh k novele zákoníku práce se zatím nepodařilo.

„Profese zdravotní sestry je velmi náročná fyzicky i psychicky, sestřičky musí často pracovat na směny a dělat přesčasy. A jsou velmi těžko nahraditelné, což ještě více vyniká při aktuální situaci na trhu práce. To si samozřejmě nemocnice i Ministerstvo zdravotnictví uvědomují, stejně jako ostatní zaměstnavatelé. Nejde jen o plat, ale i pracovní podmínky sester a dalších zdravotnických pracovníků,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

I přes postupné zlepšování situace je na portálu Profesia.cz ze všech zdravotnických profesí (bez lékařů) pozice zdravotní sestry stále nejčastěji hledaná. Chybí ovšem i zdravotničtí asistenti či ošetřovatelé a osobní asistenti. Jejich získání navíc ztěžuje i plat, který je ještě výrazně nižší než u sester. Druhá jmenovaná skupina si v soukromých zařízeních podle portálu Platy.cz nepřijde dokonce ani na 16 tisíc.

„Najít vhodné lidi na extrémně zodpovědnou práci ve zdravotnictví za plat, který má mnohem blíž k minimální než k průměrné mzdě, je velmi těžké i za standardních podmínek, nejen v době rekordně nízké nezaměstnanosti,“ uzavírá Michal Novák.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama