reklama

„Zelené“ bydlení v Česku je in

reklama

Fotovoltaické panely pro ohřev vody, podlahové topení, retenční nádrže na zachycování dešťovky, rekuperační jednotky pro větrání bez oken. Zelené technologie se při výstavbách rodinných domů začínají masivněji prosazovat také v Česku.

Používáním zelených technologií se sníží spotřeba energie na bydlení o desítky procent. Přitom se nejedná o investičně nákladnou záležitost, rodinné pasivní domy se zahradou dnes pořídíte za cenu čtyřpokojového bytu ve městě.

V Říčanech u Brna vzniká zajímavý projekt ALEA, kombinující střízlivý funkcionalismus s energeticky pasivním bydlením. Základem pasivních domů je kvalitní zateplení, které v létě chrání před přehříváním a v zimě před únikem tepla. Tyto domy mají kromě dvojnásobného zateplení i elektrické vytápění a ohřev vody v kombinaci s fotovoltaickými panely.

„Podlahové topení umožňuje, abyste si v každé místnosti separátně nastavili jinou teplotu. V průběhu dne, kdy jste v práci, spíš temperujete, na čas návratu si nastavíte teplotu vyšší. V podstatě je to ale jedno, protože přes den stejně moc v pasivním domě neprotopíte,“ říká Ivor Ševčík z All Incllusive Development, která projekt realizuje. Tento typ topení se mj. hodí i pro alergiky, protože eliminuje víření prachu.

„Náklady na ohřev vody snižují fotovoltaické panely, díky kterým přes den, i při minimálním slunečním svitu, perete a myjete de facto zdarma. Další zelenou „vychytávkou“ jsou podzemní retenční nádrže v zahradě, zachycující dešťovou vodu, vhodnou například k zalévání zahrady,“ doplňuje.

Při výstavbě interiérů se použily typické „hřejivé“ materiály, jako dřevěné obložení a korkové podlahy. Punc výjimečnosti domům dodávají zařizovací prvky s exkluzivní sanitou prémiových značekVilleroy&Boch a Kaldewei, které patří ke světovým špičkám v řešení koupelen.

Použité technologie ušetří ve srovnání s bydlením kdekoli jinde měsíčně minimálně pět tisíc korun.  Rodinné domy ALEA mají energetickou náročnost A, tedy vůbec nejnižší možné nároky na spotřebu energie. Hodí se především pro rodiny s dětmi, najdete tu klidné prostředí, plnou občanskou vybavenost a dobrou dostupnost do Brna. Pasivní dům v moderním designu a se zahradou a garáží tu pořídíte stejně, jako čtyřpokojový byt v Brně.  http://www.ricanydomy.cz

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama