reklama

Země česká domov můj aneb parodie na demokracii v ohavném kabátě

reklama

Demokracie v českém podání je hodně zvláštní věc. Nejen, že si ji jinak vykládá v podstatě každý člověk, ale hřeší na ni i státní instituce a orgány, které by měly dbát na to, aby se z ní nestával kulhavý mrzáček. Bohužel přesně to se v Česku děje i proto, že jsme se jí vlastně nikdy nenaučili pořádně používat.

Z úst mnoha vysokých představitelů nejen politického světa už dlouho zní věty o tom, že demokracie je přežitek. Podle nich je však nutné za ni bojovat, protože nic lepšího nemáme. Podle mě je to ale pitomost. Alespoň v naší krásné zemi. Protože tady je demokracie jen prázdné slovo. Ve chvíli, kdy z ní chce někdo čerpat, najednou se na ni zapomíná. Já osobně nevidím příliš mnoho rozdílů mezi dneškem a dobou před rokem 1989. Zavřít vás mohou za cokoli, šikana ze strany policejních složek je možná ještě větší, svobodu máte jen do chvíle, než někomu začnete šlapat na kuří oko. Jasně, mohu říct, že na Pražském Hradě sedí podivná figurka s opileckým nosem a věčnou virózou a nikdo mě nezmlátí. Ale to přičítám tomu, že to drtivá většina Čechů vidí stejně, a tak se poťouchle usmívají, protože se to sami  bojí říct nahlas.

V podstatě každý den dostane česká „demokracie“ facku, nebo je jí přinejmenším hrozeno prstem. Včera mě zaujalo řinčení zbraní kolem zrušení koncertu skupiny Fuerza Arma. Původně jsem tomu ani nechtěl věnovat pozornost. Žabomyších válek mám kolem sebe víc než dost. Jenomže tento případ není zase až tak malicherný, rozhodně ne právě v onom rádoby demokratickém hledisku. Co si budeme nalhávat, Fuerza Arma není kroužek hráčů šachu ani cudných intelektuálů z Literární akademie. Hoši nejdou pro ostrá slova daleko a když se na ně podívám, není mi úplně dobře po těle. Jejich hudbu nemusím, až do včera jsem ji neznal a vůbec by mi nevadilo, kdybych o ní do smrti neslyšel. Říkáte si, proč tady řeším jejich zrušený koncert, když bych na něj stejně nešel? Protože to není o mě. Protože chci věřit v demokracii, alespoň občas bych si chtěl myslet, že má šanci. Den ode dne se mi však toto přání vzdaluje a mizí stejně jako sláva indiánů pod koly vozů prvních bílých osadníků.

Ono to totiž zdaleka není o jednom případu. Jen je to čerstvé. FA mají nejspíš sloužit jako prezentace síly a moci ze strany vedoucích představitelů této země. „Podobné akce k demokracii patří, nikoli však do slušné společnosti,“ uvedl primátor Prahy Tomáš Hudeček. Kdo je tento muž, že určuje, co patří nebo nepatří do slušné společnosti? Bůh nebo Bart Simpson? Jak tedy může povolit fotbalové utkání Sparty s Baníkem Ostrava na území svého města, pokud se bojí projevů rasismu a útoků na nevinné občany? Dal jsem si tu práci a zapátral, čím je Fuerza Arma tak strašně škodlivá. Jejich texty jsou drsné, hodně drsné. Jenže asi jen těžko předpokládat, že na ně přijdou milovníci Helenky Vondráčkové.  V žádném textu jsem však nenašel nic, co by se týkalo nacismu. Takže slova o nacistické skupině? Těžko jim věřit. Lidé odpovědní za zrušení koncertu tvrdili, že skupinu podporuje ultrapravice. Jaksi si však nezjistili fakt, že ultrapravice se od skupiny distancoval stejně tak, jako se FA distancovala od nich. Oficiálně a veřejně. Hudební styl FA se nazývá streetrap a v Evropě je uznáván jako forma hip hopu. V zemích jako je Polsko, Německo nebo Francie naprosto běžná věc, nejde tedy o nic, co by bylo vynálezem České republiky nebo nějaké české skupiny.

Mé informace dále říkají, že se Magistrát oháněl tím, že Fuerza Arma je rasistickou a xenofobní skupinou. Takto ji prezentují i některá média. Popravdě trošku jsem se divil, když jsem mezi jejími členy našel například Armény nebo Rómy. Nevím, možná je tam mají jen na čištění bot a vytírání zadnic. „Jsem naprosto apolitická skupina. Naše fanoušky nesoudíme podle jejich přesvědčení,“ potvrdil manažer skupiny Lukáš Ardelán, který rozhodně nevypadá jako neonacista. Tedy, pokud za nácka nepovažujete každého s vyholenou hlavou. Mimochodem, k té vyholené hlavě. Také jsem se dočetl, že FA jsou skini a kdesi cosi, protože mají holé palice. Můj kamarád má také holou hlavu, protože mu prostě nerostou vlasy. Chudák, ani neví, že patří ke skinheads. V případě členů FA bych to ale spíš připsal tomu, že většina z nich dělá bojové sporty na vysoké úrovni. Jsou mezi nimi mistři republiky, závodí i v zahraničí. A pokud se někdo někdy zajímal o bojové sporty tak ví, že vyholená hlava k nim patří stejně jako pražská primátor do své krásné kanceláře. Protože když jim při zápase hlavu rozbije soupeř, rána se mnohem lépe šije na holé lebce.

Je mi smutno z toho, co se u nás děje. A nejde o nějakou skupinu, která si prostě koncert přesunula do Trnova do Zzclubu, který patří soukromému vlastníkovi a žádné obstrukce ze strany obce nehrozí. Zaráží mě spíš fakt, že jde něco zrušit mávnutím ruky, aniž by kdokoli věděl, co se stane. Nebo jsou mistr Hudeček a jeho dvořané věštci? Proč nepostupovali tak, jako postupují například při již zmíněném utkání Sparty s Baníkem? Tedy monitorování akce a zakročení ve chvíli, kdy je porušen zákon. Pokud by se dělo cokoli nekalého, jsem všema deseti pro, aby byl koncert odpískán a všichni jeho aktéři zavřeni. Ale podle mého názoru nelze v demokratickém uskupení zrušit něco, o čem se domnívám, že by mohlo být špatné. Protože to už není demokracie, ale diktát několika mocných a jejich svévolné rozhodování. Nechci se dočkat toho, že mě dnes nepustí do klubu proto, že mám dlouhé vlasy a někomu se to zrovna nelíbí proto, že jeho porost na hlavě už není takový, jako býval dřív. Bitva mezi Magistrátem a FA nemůže mít vítěze. Primátor a jeho věrní mají opět máslo na hlavě a nebýt majitele Zephyr Clubu, který náklady na koncert uhradil ze své kapsy, FA by měla v kasičce o pár desítek tisíc méně. Takto přišla „jen“ o výtěžek z akce. Mě osobně se česká demokracie nelíbí. Vláda jedné strany tu byla, místo ní nastoupila vláda několika mocných. Rozdíl téměř nulový. Jak by řekl exprezident Havel: „Naše země nevzkvétá…“

Martin Chalupa

 

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama