reklama

Zeptali jsme se za vás

reklama

Jak vzniká oční alergie? 

Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha (www.duovize.cz) 

„Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat. Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, je nejlepší vycházet ven co nejméně. Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení.Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit ani na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě.“

Proč a jak chránit očí před ostrým sluncem? Je dobré si pořizovat si dioptrické sluneční brýle?

MUDr. Jana Mikšovská, oční lékař kliniky DuoVize

Sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže brýle jsou důležitou ochranou zraku před účinky ostrého slunečního světla a UV záření, které je pro zrak velmi škodlivé. Zejména intenzivní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce může způsobit bolestivé poškození oční rohovky, které může být komplikováno infekcí s trvalými následky. Dlouhodobé dávky UV záření mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu nebo poškodit sítnici.  Sluneční brýle jsou nezbytné také pro řidiče či sportovce. Během slunečného dne zlepšují vidění, chrání před oslněním, větrem a také jsou pomůckou poskytující ochranu před zraněním kamínkem, prachem, drobným hmyzem, které vám mohou vletět do oka.Pokud se běžně neobejdete bez dioptrických brýlí, může pro vás být léto celkem náročným obdobím. Brýle obtěžují při koupání i při sportu. Řešením sice mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na vaše dioptrické brýle. Ale je tu ještě další možnost – oční operace.

Jak může poškodit zrak modré světlo resp. dlouhé koukání do monitoru?

Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha (www.duovize.cz) 

Největší vývoj krátkozrakosti probíhá do patnácti let věku, v této době je ono zaostřování okem do blízka – zevlování do počítače – mimořádně rizikové a nebezpečné. Nedostatek přirozeného světla nemá na oči až tak zásadní vliv. Monitor je horší, než skutečnost, že po večerech svítíme a díváme se z větší dálky na televizi. Stačí se více dívat do dálky a nejlépe v zeleni. Už tím, jak svaly pohybují okem, které se dívá různými směry a na odlišné vzdálenosti, jej zároveň masíruje, prokrvuje a stimuluje zde látkovou výměnu. V zemích, kde mají velmi složité písmo – v asijských zemích a učí se jej již od útlého dětství mnoho hodin denně je výskyt silné krátkozrakosti mnohonásobně vyšší, což napovídá, že tato činnost zřejmě opravdu negativně ovlivňuje vývoj lidského zraku.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama