reklama

Žraloci a kapři: Těšíte se na zajímavý souboj?

reklama

Máme pro vás zajímavý dvojboj – celé léto každý pátek večer ty největší zvláštnosti ze života obávaných, ale fascinujících žraloků a neméně zajímavých kaprů. Žraloci jsou především predátoři a obývají většinu moří a oceánů na Zemi. Někteří z nich se vyskytují i v brakických vodách při ústí řek a pronikají do jejich dolních toků, několik málo druhů se dokonce adaptovalo na život ve větších sladkých jezerech.

Ze současné fauny patří žraloci k nejstarším skupinám živočichů. První žraloci se objevují ve fosilních nálezech ve vrstvách z doby před 450–420 miliony lety, tedy dříve, než se objevili první suchozemští obratlovci a před kolonizací kontinentů rostlinami. Asi nejznámější je velký bílý žralok (Carcharodon carcharias). Může dosahovat délky až 7 metrů a hmotnosti i více než 3 tuny. Pohlavně dospělý bývá až po 26 letech a dožívá se i více než 70 let, což z něj činí jednu z nejdéle žijících chrupavčitých paryb. Také patří k nejrychlejším žralokům, může zrychlit až na 56 km/h. Jeho pronásledování člověkem zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti. Ve skutečnosti žraloci člověka systematicky neloví, smrtelných útoků bývá v průměru jen 1,5 ročně. Živí se především mořskými rybami a savci, v menší míře i plazy a ptáky. Jeho jediným predátorem mimo člověka je kosatka dravá. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody je veden jako zranitelný druh, který může v brzké době čelit hrozbě vyhubení.

Kapr obecný (Cyprinus carpio) patří do rodu velkých ryb z čeledi kaprovitých. Kapři dorůstají značné délky, i více než metr při hmotnosti 30 kilogramů a více. Jejich šupiny jsou velké. Mají vždy dva páry vousků. Požerákové zuby jsou ve třech řadách. Trávicí trakt má dlouhý, střevo 2,5–3krát přesahuje délku těla. Kapr je všežravec, živí se bentosem a drobnými živočichy, které sbírá ze dna. Potravu také ze dna vyhrabává (až do 20 cm), a proto je často označován za „vodní prase“.

Dáte si radši žraloka nebo kapra? Nejzajímavější rybí a parybí podívaná na Prima ZOOM:

2. 7. 20.00 – Žralok jako kořist

9. 7. 20.00 – Žraloci utržení ze řetězu

16. 7. 20.00 – Návrat megažraloka

23. 7. 20.00 – Žralok bílý: Velký skok

30. 7. 20.00 – Podivní žraloci: Největší hity

6. 8. 20.00 – Hledání ztraceného žraloka

13. 8. 20.00 – Ostrov žraločích bratrů

20. 8. 20.00 – Pět misí týmu SharkCam

Od 2. 7. 21.00 Kapří monstra

Od 30. 7. 21.00 Kapří monstra II

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama