reklama

Zubní kámen: Jak ho nejlépe odstranit a čemu se vyvarovat

reklama

Jednou z mnoha věcí, které nám mohou kazit úsměv, je i výskyt nehezkého zubního kamene. Jedná se o zmineralizovaný zubní povlak ze slin a zbytků potravy. Ten působí jednak neesteticky a jednak podporuje i vznik paradentózy, zánětů, či připívá ke vzniku zubního kazu. Pokud budeme zubní kámen dlouho ignorovat, tak může v závažnějších případech vést i ke ztrátě zubu. Již viditelný kámen si neodstraníte sami kartáčkem, ale je důležité zajít k odborníkovi. Rozhodně nezkoušejte „zaručené“ domácí techniky pro jeho odstranění.

Zubní kamen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Kámen vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. Plak vzniká způsobením bakterií, které metabolizují cukry z potravy– správné a důkladné čištění našeho chrupu by měl být základ veškeré dentální péče.

Správné čištění je základ

Důležité je také nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě, tyto pomůcky dokáži vyčistit, i ty „nejzapadlejší“ místa v ústech. Pravidelně také vyměňujte kartáček. Ideální doba je jednou za měsíc.Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci, protože pravidelná zubní hygiena (2x denně) zabraní v tvorbě zubního plaku a následné tvorbě kamene.

Cukry podporují vznik kamene

Milujete sladké? Tak to bohužel kazí nejen naší linii, ale také škodí našemu zdraví včetně zubů, protože cukry jsou hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu zubního kazu či kamene.  Dobré je tedy omezit konzumaci potravin bohatých na cukry, a to nejen sladkostí, ale i sladkých nápojů, které velmi podporují vznik kazů.

Dejte pozor při domácím odstraňování

Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod. „Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Příliš bezpečné není také bez odborného „dozoru“ používat speciální zubní škrabky.  Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji.  

Na dentální hygienu 2x do roka

Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kteří trpí na častý zubní kámen je vhodné chodit i 2x do roka. „Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění kamene se používají speciální leštící pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama