reklama

Zvýšený prolaktin brání početí, v těhotenství jeho hladinu naopak podpořte

reklama

Hormon prolaktin se v těle zapojuje do mnoha metabolických a imunitních procesů. Přichází ke slovu zejména v období těhotenství, jelikož napomáhá vývoji prsní žlázy a aktivuje tvorbu mateřského mléka. Těhotné ženy by si ho měly hýčkat a podpořit jeho fungování správnou stravou.

Prolaktin je hormon, který produkuje část mozku zvaný hypofýza. Tvoří součást hormonální soustavy mužů i žen, pokud ale dojde k hormonální nerovnováze a jeho hladina je vyšší, může způsobovat problémy související s početím. Jeho zvýšená hladina u mužů zapříčiňuje neplodnost, u žen může blokovat dozrávání a uvolňování vajíčka a narušovat pravidelnost menstruačního cyklu. Tím pádem také zabraňovat početí.

Problémy s otěhotněním

Příliš vysoká míra prolaktinu v ženském těle může vést k dočasné neplodnosti. Pokud se snažíte o miminko, nicméně se vám otěhotnět stále nedaří, hormonální nerovnováha může být jednou z příčin. „Vyšší koncentrace prolaktinu negativně ovlivňuje menstruační cyklus. Cyklus se prodlužuje, neprobíhá ovulace a často není žena schopna otěhotnět. Při vysokých koncentracích může cyklus zcela chybět. Hyperprolaktinémii doprovází projevy nedostatku estrogenů, jako je vaginální suchost, úbytek sekretu v děložním hrdle a zmenšování dělohy,“ popisuje MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu na Praze 7.

Co stojí za zvýšeným prolaktinem

Hladinu prolaktinu může zapříčinit nadměrný stres, hormonální antikoncepce, psychofarmaka, léky na vysoký tlak, žaludeční vředy a některé bylinky, třeba kopřiva. Zvýšení může nastat při syndromu polycystických vaječníků nebo při poruchách fungování štítné žlázy. Pokud jste se v problémech poznala, není třeba se zbytečně hrozit a bát. Nejdříve je dobré zkonzultovat své problémy s ošetřujícím lékařem a následně zahájit léčbu. Nerovnováhu prolaktinu lze ovlivnit.

V těhotenství dbejte na stravu

Naopak pokud už těhotná jste, přichází čas se o správnou hladinu tohoto důležitého hormonu starat. Je totiž důležitým prostředníkem pro správné nastartování laktace po porodu. „Odbornými studiemi byl prokázán pozitivní vliv zázvoru na tvorbu mléka. Maminky ho mohou bezpečně užívat například v doplňku stravy, který současně obsahuje laktobacil L. Rhamnosus HN001 snižující riziko rozvoje atopického ekzému u dítěte,“ říká MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu na Praze 7. Jako nastávající maminka byste měla přizpůsobit svou stravu těhotenství a zařadit látky, které jsou pro vývoj plodu i vaše tělo přínosné. Do stravy v rozumném množství zařaďte zázvor. Jeho užívání se doporučuje primárně v práškové formě, kdy nehrozí překročení doporučeného množství a s tím spojených rizik. Při výběru dejte přednost doplňkům stravy, které mimo samotný zázvor obsahují také kyselinu listovou ve formě folátů a laktobacily. 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama