reklama

Chystáte se na chalupu? Pár tipů, co si sbalit na cesty

reklama

O nás Češích je známo, že jsme národ, který cestuje velmi často na chalupu, a to nejen
o víkendech, ale i na delší dovolenou. Každému odjezdu však předchází zmatené šílenství zvané balení. Co si zabalit, abychom měli na dovolené pohodlí a příjemné zázemí, a zároveň se všechno vešlo do kufru auta?

Nezapomněli jsme na něco? Máme tam ta lehátka, nebo už se loni rozbila? Co ty deky? Nezapomněli jsme je loni v kempu? Máme pro vás pár tipů na to, co se může hodit nejen na chatě, ale i během cestování.

Zvolte správný typ zavazadla
Znáte to, kufr auta bohužel není nafukovací a je potřeba využít každého centimetru. Klasické skořepinové kufry jsou nepraktické, a tak je určitě dobré si pořídit vhodné zavazadlo. Pro cesty autem jsou ideální cestovní tašky, které jsou mnohem skladnější, a přitom často i na kolečkách.

Kapsář pro vaše děti i pro vás
Na zadní stranu předního sedadla připevněte zábavný organizér s praktickými kapsami. Kromě toho, že do něj můžete naskládat hračky, svačinu, pití nebo třeba omalovánky pro děti, ochrání i vaše sedadlo před okopáním od dětských botiček.

Držák na tablety
Na přední sedadlo se upevňuje také držák na tablety. Další možnost, jak děti během jízdy udržet v klidu. Držák snadno upevníte na hlavovou opěrku, pak jen stačí zasadit tablet a pustit dětem pohádky. K dostání jsou i držáky, které jsou kompatibilní se všemi typy tabletů, záleží jen na jejich velikosti.

Chladící box a taška
Pokud si na s sebou převážíte zásoby, chystáte na chalupě grilování nebo si chcete během cesty dát vychlazený meloun, využijete chladicí box nebo tašku. Tak jako tak nezapomeňte na speciální vložku, která vám chlad v tašce či boxu udrží. Výhodou tašky je, že je po použití skladnější, box má zase pevný tvar a nehrozí tak rozmačkání jeho obsahu.

Ještě něco lepšího? Lednice do auta
Pro převážení čerstvých potravin na delší vzdálenosti se vám bude hodit lednice, která se dokáže napájet z klasické autozásuvky na 12 voltů. Lednici můžete umístit do zavazadlového prostoru, za sedadlo nebo ji na sedadlo připoutat pásy. Chladicí boxy s větším objemem jsou také pro snadnější manipulaci často vybavené kolečky. Plánujete-li si dávat delší přestávky, doporučujeme pořídit si lednici, která hlídá stav autobaterie a zamezí tak i jejímu úplnému vybití. Můžete tak chladit bez obav, že po pikniku nenastartujete. Některé typy těchto lednic lze napájet i ze sítě (220 V), takže je můžete používat i jako malé přenosné chladicí boxy například právě na chatě nebo i v chatce v kempu.

Vezete si na dovolenou kolo? Zvolte vhodný cyklonosič
Pokud zvažujete nákup nového nosiče na kola, vybírat můžete z několika variant. Každá z nich má svá pro a proti, zvažte tedy pečlivě, která pro vás bude nejlepší. Například na nosič na zadní část vozu kola snadno připevníte, protože s nimi manipulujete v nízké výšce, ale během cesty nemůžete používat kufr. Nejrozšířenější, střešní nosič, je zase univerzální pro většinu aut, ale během jízdy zvyšuje odpor, spotřebu a ovlivňuje citlivost při ovládání vozu. No a nosiče kol na tažné zařízení jsou komfortnější, ale cena je vyšší, a navíc musí mít vaše auto tažnou kouli.

Clona na přední sklo proti slunci
Klasická aluminiová clona na přední sklo zabrání tomu, aby bylo v autě horko, ale zároveň také ochrání palubní desku před silnými paprsky slunce. Tu tedy určitě využijete, když už auto bude zaparkované a nemáte zrovna garáž nebo možnost parkovat pod stromy ve stínu. A tip navíc? Clonu můžete použít i na sezení v trávě, izoluje perfektně.

Pohoda na zahradě
Protože na chatě nejsme pořád, je vhodnější si jako zahradní nábytek pořídit spíš skládací kousky, které navíc oceníme také při kempování nebo pikniku na výletě. Skládací nábytek potom uložíte dovnitř stavení nebo stanu a nebudete tak zbytečně pokoušet kolemjdoucí lapky. Dnes už se vyrábějí velmi pohodlné a stabilní skládací židle, křesla, lehátka a prostorné stoly, co něco vydrží, a přitom se pohodlně vejdou do kufru auta. A co si mezi stromy zavěsit tradiční houpací lehátko? Jestli však raději ležíte na zemi, zkontrolujte si, zda máte dostatek dek. Dobré jsou ty s izolační spodní vrstvou, která vás ochrání před prochladnutím, deku potom před provlhnutím. Aby vás během lenošení neobtěžovaly dotěrní komáři a mouchy, doporučujeme si koupit lapač hmyzu, který si s nimi hravě poradí. A pokud nemáte zapuštěný bazén, pořiďte si alespoň ten nafukovací. Dnes už se vyrábějí  ve velkých rozměrech a nemusí tak nutně sloužit jen jako brouzdaliště pro děti.

Jemné pracovní rukavice
Během vašeho cestování i na chatě samotné je mnohdy nutné tu a tam utáhnout šroubek nebo třeba vyplít záhony. Abyste se při takové práci neumazali, doporučujeme si pořídit tzv. polomáčené rukavice. Jsou měkké, poddajné a zároveň houževnaté, navíc v nich neztratíte cit v prstech. Gumová vrstva vaše ruce ochrání před špínou i vlhkostí. Ale ani se v nich nezpotíte, protože horní vrstva je z prodyšné látky.

Během cest i na chatě toho samozřejmě využijete mnohem víc, ale dali jsme vám pár tipů na vybavení, na které byste mohli zapomenout nebo o těch šikovných vychytávkách třeba ani nevíte. Pokud na chalupě zjistíte, že jste si přeci jen něco zapomněli, stavte se pro to v některé z prodejen Auto Kelly, kde se vybavíte prakticky kompletně. Ty jsou ve více než 80 městech po celé republice.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama