reklama

60´s aneb Šedesátky a Čapek, v Městských divadlech pražských začalo zkoušení červnových premiér

reklama

V Městských divadlech pražských začaly první čtené zkoušky červnových premiér. Pod režijním vedením Pavla Kheka vznikne v Divadle Rokoko inscenace Čapek, sledující zápas Karla Čapka se zhoršující se politickou situací a jeho boj s lidskou zaslepeností, zbabělostí a fanatismem. Inscenace je autorským projektem režiséra Pavla Kheka a dramaturgyně Věry Maškové.

Druhou červnovou premiéru připravuje v Divadle ABC autorská dvojice Jiří Janků a Petr Svojtka. Hudební komedie 60´s aneb Šedesátky připomene divákům nadějnou dobu 60. let 20. století, kdy se ve světě i u nás dostávala ke slovu první poválečná generace. Inscenaci režíruje Petr Svojtka.

Na prknech Divadla Rokoko chystá režisér Pavel Khek inscenaci Čapek, mapující skrze osud tohoto výjimečného českého spisovatele a novináře významné období našich dějin, které skončilo okupací. „Zvolili jsme si toto téma proto, že situace v tehdejším Československu je v mnohém podobná tomu, co dnes zažívá naše země. A stejně jako kdysi meziváleční intelektuálové i my máme pocit, že v této společenské situaci nelze mlčet,“ říká dramaturgyně a spoluautorka Věra Mašková.

„Inscenace Čapek představuje náš názor na tuto významnou osobnost československé kulturní i politické sféry. Náš scénář není divadelní hrou, ale materiálem, jenž až autorským přístupem herců získá podobu inscenace – jde vlastně o divadelní rekonstrukci několika okamžiků z let 1935–1938, ale v divadle neplatí zákony času a prostoru, a tak se náš Karel Čapek setká například s Václavem Havlem,“ vysvětluje režisér Pavel Khek. První seznámení herců s inscenací probíhalo netradičně v Čapkově bývalém letním sídle ve Staré Huti, kde dnes sídlí Památník Karla Čapka. V titulní roli uvidíte Jiřího Hánu, Čapkova bratra Josefa ztvární Milan Kačmarčík. V dalších rolích se představí Máša Málková, Stanislava Jachnická, Viktor Dvořák, Jitka Smutná, Hana Doulová, Jan Vlasák, Petra Tenorová, Aleš Bílík, Michael Vykus, Petr Klimeš a Jan Řezníček.

Druhou červnovou premiéru obstará v Divadle ABC inscenace 60´s aneb Šedesátky, projekt autorské dvojice Jiří Janků a Petr Svojtka. Hudební komedie připomene divákům 60. léta minulého století, kdy se ke slovu dostávala první poválečná generace a dochází k rozkvětu kultury. „Chtěli jsme prostřednictvím této inscenace přiblížit dobu, ve které ideály jako láska a pravda nebyly jen prázdnými frázemi. Tyto hodnoty jsou velmi aktuální, obzvláště v dnešní době, kdy se pojmy jako multikulturalismus stávají hanlivými a terčem posměchu,“ říká režisér Petr Svojtka. Dramaturg Jiří Janků dodává: „Chtěli bychom nahlédnout na fenomén 60. let nejen z českého pohledu, ale i celosvětově. Tehdejší a dnešní ideály jsou diametrálně odlišné a my se je snažíme vzájemně konfrontovat formou crazy komedie. Náš pohled na šedesátá léta je nostalgický, lehce zidealizovaný a postavený zejména na hudebních číslech. Tak trochu záměrně se v něm vyhýbáme událostem kolem roku 1968 a připomínáme jiné, důležité události, jako například vesmírné lety, Beatlemánii či hudební festival ve Woodstocku.“ V inscenaci uvidíte Hanuše Bora, Veroniku Gajerovou, Lucii Pernetovou, Radima Kalvodu, Vasila Fridricha, Pavla Juřicu, Ninu Horákovou, Zbigniewa Kalinu, Romana Říčaře, Evellyn Pacolákovou a Veroniku Janků.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama