reklama

Alejí roku 2018 se stala Alej přátelství na Karlovarsku

reklama

Vítěznou alejí osmého ročníku ankety se stala dubová Alej přátelství na jezeře Medard u Sokolova. Získala přízeň 1592 hlasujících a stala se nejoblíbenější alejí roku 2018. Arnika k vítězné aleji na jaře umístí pamětní ceduli. Ve Středočeském kraji zvítězila alej Johanky z Rožmitálu, kterou tvoří olše a jasany, se 739 hlasy.

Celkové výsledky ankety za rok 2018 najdete na www.alejroku.cz/2018/vysledky-2018 

„V osmém ročníku soutěžilo 92 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kterým svůj hlas poslalo více než 9 tisíc lidí. Jedná se o dosud nejvyšší počet nominovaných alejí v historii ankety. Velmi nás těší, že lidé mají o aleje a naši krajinu čím dál větší zájem,“říká Karolina Kostićová z Arniky.

Alej přátelství u jezera Medard blízko Sokolova byla vysázena teprve loni. V anketě tedy stejně jako v předchozím ročníku zvítězila mladinká alej. Hlasující tak ocenili snahu místních lidí, kteří vysadili ke stému výročí republiky sto dubů. Autor vítězné nominace získá let balonem od LuckyBalon.

Více o Aleji přátelství: www.alejroku.cz/2018/alej-pratelstvi-na-jezere-medard

Výsledky ankety ve Středočeském kraji

Ve středních Čechách se sešlo celkem 14 alejí a stromořadí, což je nejvíce v letošním ročníku. Mezi nominovanými se objevily také lípy na benešovském Masarykově náměstí, jejichž plánovaná přesadba se setkala s odporem místních obyvatel a dokonce se stala předmětem komunálních voleb. Místním se naštěstí podařilo stromy ochránit.

Název Počet hlasů
1 Alej Johanky z Rožmitálu 739
2 Lípy města Benešova 381
3 Lipová alej Lidice 83
4 Lipová alej v Kostelní Lhotě 73
5 Zámecká alej v Ratajích nad Sázavou 27
6 Smečenská lipová alej 25
7 Čelákovické ovocné stromořadí 23
8 Vrtbovská alej na Konopišti 12
9 Javorová alej ve Všejanech 9
10 Ledčická alej k hoře Říp 9
11 Alej úvalských dětí 3
12 Jírovcová alej u zámku Lány 3
13 Lipová alej k Vojkovskému zámku 2
14 Nad Čamrdou 1

 

Více o aleji Johanky z Rožmitálu: www.alejroku.cz/2018/alej-johanky-z-rozmitalu

Pro ty, kteří nominovali 14 regionálních vítězek, máme:

  • poukazy od FotoŠkoda
  • knihy o památných stromech z nakladatelství Marie Holečkové
  • vstupenky do botanických zahrad po celé České republice
  • dárkové sety a exkurzi do výrobny biočajů Sonnentor

„Všem vítězným alejím gratulujeme a přejeme stovky let příjemného života s námi, lidmi,“říká Marcela Klemensová z Arniky.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Lidéobjevují nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorňují na ta, kterým hrozí zánik, a představují mladé aleje, které společně vysázeli.

„Mám velkou radost, že naše krajina je bohatší o velké množství nově vysázených stromů. Lidé se rádi pohybují v prostředí, kde jejich očím lahodí přirozená zelená barva, kde není příliš velké horko a dá se schovat pod stromy a poslouchat zpěv ptáků. Krásných teplých dnů přibývá, ale ne ve městě na rozpáleném asfaltu. Když se projdete po ulici se zelenými korunami nad hlavou, jistě se cítíte lépe než na parkovišti u obchodního centra bez zastínění. Úplně stejné je to v přírodě při výletech, procházkách či jen tak pobývání venku. Pevně věřím, že i my jsme s Arnikou přispěli k dobrému vývoji,“říká Ing. Jana Moučková, ředitelka generálního partnera ankety Audit Daně CZ.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama