reklama

Básníků ubývá, brněnské divadlo představuje poezii mladým

reklama

V moderním světě se zapomíná na poezii, alespoň mladá generace už o ni ví jen to, co se nazpaměť naučí na zkoušku ve škole a po ní to hned zapomene. Kolik mladých lidí si ale pod jménem básníka či básnířky v učebnici představí opravdového člověka?

Člověka, který žil bohémským životem, prožíval každou vteřinu naplno a své emoce a pocity vyjadřoval pomocí tužky a papíru? Takových lidí je málo. Členové brněnského Divadla Agadir zpracovali dílo jednoho z českých básníků trochu jinou a srozumitelnou formou. Vystoupení vyprávějící život spisovatele a básníka Jaroslava Holoubka, plné krásných básní, se setkalo s velkým úspěchem v Brně a nyní i v Praze.

Poezie nemusí upadnout v zapomnění, ale je třeba najít cestu, aby v ní našli zalíbení i mladí lidé. Autorka představení o nedávno zesnulém Jaroslavu Holoubkovi dramaturgyně divadla Milena Fucimanová byla dlouhá léta členkou Obce spisovatelů a básníkovou dobrou přítelkyní. Představení Fucimanová postavila na pravdivých událostech, které čerpala z rozhovorů, které spolu vedli. Autorce přispěla i rodina Holoubka, která se s divadlem podělila o takové skvosty jako je například básníkův deníček z dětských let. Díky tomu se povedlo pravdivě a poutavě zpracovat průřez dílem básníka Jaroslava Holoubka a líbivě přiblížit divákovi jeho život.

Jaroslava jsem znala a vážila si ho, byl to jedinečný člověk. Nechtěla bych, aby jeho dílo bylo zapomenuto, a tak jsme s kolegy z divadla Agadir připravili tento jedinečný projekt. Máme za sebou dvě vystoupení, jedno v Brně a jedno v Praze. Naším přáním je v tomto pokračovat a ukázat i mladým lidem, jak krásná poezie může být,“ dodává spisovatelka a zakladatelka divadla Agadir Milena Fucimanová.

Představení proběhlo v krásných prostorech Cafe Italia na Staroměstském náměstí v samém srdci staré Prahy. Kromě básní ze všech třinácti Holoubkových básnických sbírek si diváci poslechli i ty, které psal jako dítě i ty, které nestihl vydat. „Poslední sbírku, která se měla jmenovat Horoskop tance nestihl Jarda vydat, ale věřím, že se najde někdo, kdo to udělá za něj,“ uzavírá Milena Fucimanová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama