reklama

Brněnská premiéra inscenace Gedeonův uzel s Vilmou Cibulkovou a Kateřinou Kairou Hrachovcovou

reklama

Hra Gedeonův uzel nabízí dvě výjimečné silné ženské postavy a dva velmi těžké herecké úkoly. Pro její inscenování si režisér Petr Strnad zvolil dvě vynikající, ač na první pohled možná lehce nesourodé herečky: Vilmu Cibulkovou, držitelku dvou Cen Thálie a Českého lva, a Kateřinu Kairu Hrachovcovou, která se v Gedeonově uzlu divákům po dlouhé době představuje ve velké dramatické úloze.

Jako matka a učitelka rozehrávají v kulisách školní učebny svíravé drama nejen o problémech soudobé rodičovské i školní výchovy a zároveň rozplétají gordický uzel smotaný z mateřské lásky, zodpovědnosti a nepochopené geniality, která mnohdy bývá přítěží. Brněnská premiéra hry Gedeonův uzel proběhne nedlouho po té pražské v pondělí 13. listopadu od 19.00 v Divadle Bolka Polívky.

Učitelka Heather (Kateřina Kaira Hrachovcová) ve škole přijímá nečekanou návštěvu – matku jednoho svých žáků, Corryn (Vilma Cibulková). Komorní emotivní drama nedávno vzniklého divadelního spolku SpoluHra v očistném rozhovoru dvou žen rozplétá dosud nevyřčené – ve snaze dopátrat se odpovědi na velmi důležitou otázku. K jejímu zodpovězení potřebuje Corryn zjistit, proč byl její syn Gedeon dočasně vyloučen ze školy.

 „Text mě už v prvním čtení uchvátil, doslova zajal, protože vystoupit z hromadících se myšlenek, které vyvolal, bylo najednou velmi obtížné. Vršila se ve mně, jako v prostém čtenáři, další související témata a následné otázky, tudíž i nevyhnutelná potřeba si na ně odpovídat. Velmi rychle se mi ale představa možnosti v téhle hře existovat stala nutnou povinností. Třetí fatální výzva v mém hereckém životě, jako tomu bylo u Picassa a Leni. A přestože máme jen krátce po premiéře, tak už teď vím, že mi Gedeonův uzel daroval do osobního života „něco“ velmi cenného,” říká herečka Vilma Cibulková.

O inscenaci Gedeonův uzel
Autor: Johnna Adams

Překlad: Jarmila Hanzlíčková

Režie: Petr Strnad

Hrají: Vilma Cibulková (Corryn), Kateřina Kaira Hrachovcová (Heather)

Scéna: Petr Strnad a Eva Justichová

Kostýmy: Eva Justichová

Výtvarník projekcí: Michaela Kuříková

Hudba: Petra Horváthová

Foto: Lenka Hatašová, Tereza Hirth, Jiří Kůs

Cena: Sektor A: 450 Kč Sektor B: 420 Kč

Premiéra:  20. 10. 2017

O divadle SpoluHra

Divadelní spolek SpoluHra byl založen na konci roku 2016. Jeho cílem je inscenování náročných dramatických textů, které jsou přijímány diváky ve světě napříč generacemi, s mimořádně pozitivním diváckým a odborným ohlasem a vytváření výjimečných příležitostí předním hereckým osobnostem českého divadla a filmu.

SpoluHra pravidelně uvádí své inscenace v divadle La Fabrika v Praze. Vůbec první realizovanou hrou je premiéra z dubna 2017, inscenace V hodině rysa se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli.
www.spoluhra.cz

O Divadle Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky se usídlilo v budově na Jakubském náměstí v Brně v roce 1993 a 17. září téhož roku zde autorským představením Bolka Polívky Trosečník zahájilo svoji činnost a svou první sezónu. Za dvacet pět let existence se zde vystřídala řada projektů principála Bolka Polívky.

V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky (DNA a Pro dámu na balkoně), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (Mínus dva, The Naked Truth). Zatím poslední novinkou z repertoáru je slavná inscenace Ladislava Smočka – Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

Divadlo také spolupořádá legendární Manéž Bolka Polívky.Diváci zde mohou zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů (Dejvické Divadlo, Činoherní Klub, Štúdio L+S, Divadlo Studio DVA, Divadlo Járy Cimrmana, Divadelní spolek Kašpar, Divadlo Kalich, Divadlo Palace, Divadlo Příbram, Divadlo Komediograf a další) a na prknech vidět známé herecké osobnosti Elišku Balzerovou, Simonu Stašovou, Ivu Janžurovou, Jitku Čvančarovou, Barboru Seidlovou, Jaroslava Duška, Pavla Lišku, Pavla Zedníčka, Milana Lasicu, Karla Rodena a další.

Vedle divadelních představení jsou pravidelným doplňkem programové skladby také koncertní vystoupení předních českých a slovenských hudebníků a kapel nejrůznějších žánrů. Celosezónní aktivitou jsou také výstavy (cca 10 – 12 za sezonu) významných malířů, grafiků a fotografů, pořádané ve foyer divadla.

Divadlo se neustále ve spolupráci se svými partnery a především ve spolupráci s představením Jaroslava Duška ČTYŘI DOHODY věnuje také charitativní činnosti. Zisk z těchto představení rozděluje organizacím, které se věnují pomoci a podpoře tělesně postiženým, rozvoji a výchově dětí či pomoci starým lidem atp.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama