reklama

Česká televize představila pestré novinky v dramatické tvorbě. Také tentokrát budou vládnout seriály s kriminální zápletkou

reklama

Česká televize v loňském roce začala pracovat na celé řadě námětů nové dramatické tvorby a mezi novými projekty se objevují i významné mezinárodní koprodukce.

„Jsem rád, že se nám daří dramatickou tvorbu vytvářet v různých formách a zároveň, že i ty formy nám umožňují přistupovat k různým tématům. Myslím si, že dramatická forma z našeho pohledu je vlajkovou lodí a tak se k ní i podle toho chováme. Doufám, že těch třináct projektů prokáží, že se snažíme posouvat dál, hledat nová témata, nové způsoby zpracování a nové autory, ale zároveň sázet i na to, co je prověřené,“ uvedl tiskovou konferenci generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Jednou z novinek je koprodukční detektivní seriál Princip slasti pod taktovkou polského režiséra Dariusze Jablonski. Osmidílná středoevropská detektivka nabídne skvělé herecké obsazení, přičemž z našich herců se v seriálu objeví Karel Roden, Kryštof Hádek, Aňa Geislerová, Martin Finger, Marek Taclík nebo třeba Lucie Zedníčková, která se zúčastnila tiskové konference České televize.

„Polsko je nám kulturou velice blízké a myslela jsem si také, že budu polštině rozumět. Nerozuměla jsem vůbec a mohla jsem si jen domýšlet význam. Na place samozřejmě byla tlumočnice a když náhodou někam odběhla, tak jsme museli komunikovat v angličtině. Já měla to štěstí, že jsem točila obrazy jenom s Kryštofem Hádkem, takže jsme hráli v češtině, ale například právě Kryštof s polskou kolegyní natáčel v angličtině,“ ohlédla se za natáčením herečka.

Na tiskovku dorazil také Jiří Mádl, který bude jako nadějný kriminalista excelovat v šestidílném seriálu Roberta Sedláčka Sever. V takové roli se Jirka ocitne poprvé, i když už nějaké menší zkušenosti má. „Hrál jsem policistu v 3+1 s Miroslavem Donutilem, takže velmi epizodně, nicméně uniforma mi jistě slušet bude. Ten seriál stojí především na té postavě mladého tatínka, který se jmenuje Svoboda. Už má nějakou práci, ale celý život ho láká rozplétat nějaké záhady a když se připlete k vraždě mladé holky, tak se dá k policii. A co je asi nejzajímavější na tomto projektu je, že Svoboda řeší jednotlivé případy epizod, ale svádí i napříč celou minisérií vnitropolitický boj v rámci policie a snaží se bortit ty vazby policie na politiku,“ představil svou postavu Mádl.

Dále lze zmínit i napínavý thriller Rédl, který natočil režisér Jan Hřebejk. Čtyřdílný seriál odkrývá kriminální pozadí podivného příběhu organizovaného zločinu v porevolučním Československu a v hlavních rolích se představí Ondřej Sokol, David Novotný a Martin Hofmann. „Myslím, že pro mou generaci a pro generace mně blízké to bude hodně zajímavá a často i překvapivá sonda do doby vzniku naší stále ještě mladé demokracie,“ říká Ondřej Sokol, představitel nadpraporčíka Romana Rédla.

Pod taktovkou režiséra Jaroslava Brabce zase vznikl desetidílný historický krimi seriál z dvacátých let minulého století, který nese název Zločiny Velké Prahy. V něm zazáří Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Eva Josefíková nebo Sabina Rojková. Diváci se mohou těšit ale především i na pokračování svých oblíbených seriálů. Na televizních obrazovkách nadále poběží První republika. Ve třetí řadě se ocitneme v listopadu 1930, kdy se Valentovi stále vyrovnávají se smrtí Kláry, následky hospodářské krize, stíny z minulosti i s nastupujícím vlivem Němců. Chybět nebude ani kriminální linka. „Kromě rodinných dramat a vztahových zvratů hlavních postav seriálu jsme se snažili do zápletek třetí řady vkládat i reálné události začátku třicátých let,“ prozrazuje vedoucí projektu David Musil. Tiskové konference se zúčastnila mladá herečka Brigita Cmuntová, která coby Eliška Valentová prožila už několik osudových zvratů. „Eliška je o rok starší, stále studuje medicínu, čekají ji závěrečné zkoušky, stále je se svým manželem Vojtou a poté, co zemřela maminka Klára se snaží všechny zase stmelit,“ nastínila děj půvabná tmavovláska.

„Třetí řada není o soupeření Jaroslava a Vladimíra. Máme to spolu už všechno vyříkané a navíc se objeví společný nepřítel zvenku. Myslím, že nyní k sobě budeme mít nejblíž, jak jsme kdy měli,“ prozradil zase Jiří Vyorálek. Třetí řady se dočkáme rovněž u seriálu Labyrint, kde bude opět několik vražd spojovat náboženský motiv. „U třetí série Labyrintu jsme se snažili maximálně zužitkovat zkušenosti z předchozích řad tak, abychom potěšili nejen fanoušky seriálu, ale i nově příchozí diváky,“ říká kreativní producentka Jiřina Budílková. Na své si pak přijdou také fanoušci Majora Kuneše v druhé řadě seriálu Rapl 2, opět s Hynkem Čermákem v hlavní roli.

Dvoudílná minisérie Stockholmský syndrom pak volně naváže na úspěšnou minisérii Spravedlnost, která letos získala Českého lva. Oblíbené postavy seriálu Doktor Martin se pro změnu vracejí do městečka Portějov v seriálu Strážmistr Topinka. „Tomáš se na mnoha případech střetne se slovenským kolegou, policistou Ostrým. V něčem jsou si podobní, ale Ostrý je o něco dospělejší a je trochu militantní,“ říká hlavní představitel Robert Mikluš.

Dočkáme se také dalších ambiciózních projektů jako je volná adaptace románu Jacka Lndona Martin Eden v seriálu Veterán režiséra Tomáše Řehořka, kde si v hlavní roli zahraje Ján Koleník. Dále uvidíme komediální seriál Miroslava Krobota Zkáza Dejvického divadla, třináctidílnou podívanou pro děti Malí, velcí detektivové nebo seriál Nelegál o nerovném boji policie s drogovou mafií.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama