reklama

Chorvatsko: prvotřídní destinace pro hudební a filmové fanoušky

reklama

Chorvatsko se u Čechů těší vysoké oblíbenosti, protože nabízí nejen atraktivní turistické destinace a krásné pláže, ale také bezpečné zázemí pro rodiny s dětmi, bohaté možnosti kulturního vyžití a typickou jadranskou pohostinnost – to vše za přijatelných cenových podmínek.

Po celou dobu letní sezóny je chorvatské pobřeží a jeho ostrovy cílem mnoha milovníků hudby, umění a festivalů z celého světa. Čeští turisté mohou navštívit řadu výjimečných kulturních akcí – od malých a komorních až po velké party pod širým nebem na plážích a stadionech. Jedním z vrcholů sezóny je letní festival v Dubrovníku, který se již více než 70 let koná přímo v historických kulisách starého města a láká světové skladatele, sólisty i orchestry. Festivalovou scénu v srdci dalmatského pobřeží v minulých letech navštívila řada slavných jmen světové hudební scény, jako jsou The Chemical Brothers, David Guetta, Ingrosso, Martin Garrix, Steve Aoki, nebo Tiesto.

Ti všichni přijeli na Ultra Europe Split, třídenní svátek taneční hudby, který se už několik let koná na domovském stadiónu fotbalového klubu Hajduk Split. Nejinak tomu bude i letos, kdy se milovníci hudby mohou těšit např. na Richie Hawtina, Sven Vätha, Dixona či Pan-Pot. Zahajovací party je již 14. července a řada dalších proběhne na nejvyhlášenějších plážích až do 19. července. Jedinečnou atmosféru festivalům dodává samotné prostředí. Party lodě vyjíždí každý večer z některého z přístavů z více než 6 000 km dlouhého pobřeží Chorvatska.

Hra o trůny

Historické prostředí a přírodní scenérie Chorvatska lákají nejen cestovatele, ale také filmaře. Dalmácie se tak stala jednou z klíčových kulis pro natáčení epické fantasy ságy Hra o trůny. Malebný ostrov Lokrum, zahrady ve městě Trsteno, středověká pevnost Klis, 700 let staré zdi původně středověkého obranného systému v Dubrovníku nebo Diokleciánův palác a okolí Splitu jsou jen některé z mnoha chorvatských lokalit využívaných filmaři.

Chtěli jste někdy kráčet cestou hanby královny Cersei, sedět v trůnním sále Daenerys nebo plánovat převrat v zahradách Rudé bašty? Pak si naplánujte výlet do Chorvatska a navštivte tato kultovní místa ve skutečném světě. Fantasy seriál kabelové televize HBO Hra o trůny má již šest sérií a pokaždé si filmaři vybrali Chorvatsko jako ideální místo pro natáčení. Ikonické pobřežní město Dubrovník, které funguje jako Královo přístaviště, hlavní město Sedmi království, a město Split figurují v seriálu jako klíčová místa a pomáhají v posledních několika letech podpořit rozvoj cestovního ruchu v Chorvatsku.

Staré městské hradby

Ikonické městské hradby Dubrovníku vypadají, jako by byly úmyslně postavené pro televizní show. Ve skutečnosti jsou ze třináctého století, později byly jen posíleny a upraveny. Jsou považovány za jeden z nejlepších systémů středověkého opevnění, neboť nebyly v historii nikdy narušeny. Jsou využity ve všech sériích k reálnému zobrazení Králova přístaviště, hlavního města Sedmi království.

Doupě Daenerys

Nejznámější památkou ve Splitu je Diokleciánův palác, 1 700 let stará budova chráněná UNESCO. Jeho zdi a sklepy jsou místem, kde Daenerys trénuje své tři draky, a kde jsou nakonec po svém vražedném řádění uvězněni. Palác byl původně postaven jako sídlo odpočinku pro jednoho z největších římských císařů Diokleciána ve čtvrtém století našeho letopočtu. Ačkoli se horní patra nedochovala, podzemní tunely byly použity k ukládání odpadu, takže zůstaly nedotčeny. V roce 1952 byly tunely nakonec vykopány a návštěvníci jimi mohou procházet.

Město Meereen

Jen 20 minut severně od Splitu leží středověký hrad a pevnost Klis. Ta se proměnila v Meereen, největší ze tří měst, kde Daenerys svrhne otrokáře. Pevnost bývala královským hradem a domovem mnoha chorvatských králů, kteří odtud shlíželi do údolí a města pod ním i na Jaderské moře. Dnes je tato historická pevnost volně přístupná návštěvníkům.

Palácové zahrady

Dvacet minut od Dubrovníku jsou svěží zahrady Arboretum ve městě Trsteno, které postavy jako Tyrion, Varys a Margaery Tyrell používají k plánování převratů a pučů v tvrzi Rudá bašta. Pobřežní zahrady, vytvořené na konci patnáctého století u vily Gučetić-Gozze, pokrývají 25 hektarů a zahrnují akvadukt, mlýn, kašnu zobrazující Neptuna i altán s výhledem na moře, čímž vytvářejí nejkrásnější architektonické zahrady v Dubrovníku.

Námořní bitva u Černovod

Pevnost Lovrijenac, také známá jako dubrovnický Gibraltar, je použita při kultovní námořní bitvě u Černovod, v níž se Stannis Baratheon pokusil zaútočit na Královo přístaviště a sesadit Joffreyho z trůnu. Horní část tvrze, pouhých 37 m nad mořem, se nachází mimo městské hradby a je historickým symbolem odporu Dubrovníku proti Benátské republice.

Cerseina cesta hanby

Malebná ulička St Dominika Street se nachází v Dubrovníku a je také na seznamu památek UNESCO. Ulice je použita v několika scénách, včetně slavné cesty hanby královny Cersei, která jako symbol pokání musela projít nahá přes celé město. Tato ulička se nachází v blízkosti kláštera a kostela Dominikánek a vede až k pevnosti Revelin v Ploče, východnímu vstupu do Starého Města.

Město Qarth

Ostrov Lokrum nedaleko Dubrovníku má v seriálu podobu města Qarth, kde Daenerys navštíví Král koření. Ostrov se nachází jen 15 minut jízdy lodí od starého městského přístavu v Dubrovníku. Lokrum je národní rezervace a chráněné vegetační území. Jednou z hlavních atrakcí je malé jezírko zvané Mrtvo More, neboli Mrtvé moře, křišťálově čisté koupaliště vhodné ke koupání.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama