reklama

Děti rozzářily pacienty s roztroušenou sklerózou

reklama

Stovkami slunečnic na fotkách i obrázcích podpořily děti základních a mateřských škol kampaň Rozsviťme Českou republiku. Projekt Nadačního fondu IMPULS pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou (RS). Symbolem této akce je právě slunečnice a děti z celé republiky ji ztvárnily v mnoha podobách.

První cenu v kategorii Malování získaly Nela Barabášová a Eliška Holá ze základní školy Kouřim. Fotografickou soutěž vyhrála 4. A z pražské ZŠ Chodov. Výherci dostanou společenské hry a návštěvu ZOO. „Všechno, co děti nakreslily a nafotily, bylo neuvěřitelně optimistické, a těžce jsme se rozhodovali, kdo vyhraje,“ přiznává fotograf a cestovatel Aleš Zajíček, který se s nemocí také potýká a který zasedl v porotě zároveň s první dámou české violy Kristinou Fialovou a výtvarnicí a sochařkou Zuzanou Čížkovou.

Do projektu Rozsviťme jsme se zapojili už v počátku – slunečnici si na konci školního roku zasadil každý z naší třídy. Přes prázdniny se děti o rostlinky staraly a v září jsme se s výpěstky společně vyfotili. Dětem jsem vyprávěla skutečný příběh pacienta s RS, aby pochopily, co nemoc způsobuje a jak můžeme pomáhat,” říká Mgr. Petra Malcová, třídní učitelka 4. A ZŠ Chodov. „O nemoci s dětmi mluvíme už delší dobu. Dokonce jsme zjistili, že některé děti se s RS ve svém okolí už setkaly,” doplňuje Mgr. Marie Bílková ze ZŠ Kouřim a dodává: „Z vítězství našich žákyň máme velkou radost, dívky jsou nadšeny, že jim cenu přijedou zástupci Nadačního fondu IMPULS předat osobně.”

Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala letos na jaře. „Lidé společným sázením slunečnic a finančními příspěvky podpořili pacienty a rozzářili tak jejich dny. Cílem letošního ročníku je podpora rehabilitace a psychoterapie pacientů, což jim pomůže žít plnohodnotný život navzdory nemoci,“ vysvětluje za organizátory projektová ředitelka Nadačního fondu IMPULS Jana Vojáčková.

„Roztroušená skleróza je velmi vážná diagnóza, která může zasáhnout do života každého z nás. Čím více o ní budeme vědět, tím lépe se s ní pak můžeme vypořádat. Proto jsme rádi, že kampaň svou tvorbou podpořily školky a školy a učitelé dětem při tvoření vysvětlovali základní informace o nemoci. Nikdy totiž není brzo naučit se důležité věci,” popisuje.

Přehled vítězů:

  • Fotografická soutěž – třída 4. A ZŠ Chodov, Praha
  • Malovací soutěž
  1. místo: Nela Barabášová a Eliška Holá, ZŠ M. Šolleho, Kouřim
  2. místo: Henrieta Ella Hralová, ZŠ Chodov, Praha
  3. místo: Klára Vychodilová, ZŠ Praha-Radotín; Dita Pánková a Klára Kudláčková, MŠ Mašinka, Jihlava

Předávání cen:

  • 11. – MŠ Mašinka, Demlova 34a, Jihlava (v 15 hod.)
  • 11. – ZŠ Chodov, Květnového vítězství 57, Praha 4 (ve 12 hod.)
  • 12. – ZŠ Praha-Radotín, Loučanská 3, Praha 16 (v 11 hod.)
  • 12. – ZŠ M. Šolleho, Československé armády 626, Kouřim (v 10 hod.)

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O projektu Rozsviťme Českou republiku

Osvětová kampaň Rozsviťme si klade za cíl podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. Symbolem projektu je slunečnice. Její jadérka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky slunečnice zase aktivity NFI a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o níž se potřebují lidí s „ereskou“ opřít a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Sázením a sdílením fotografií či namalovaných rozkvetlých slunečnic podpořili pacienty s RS společně s dospělými i ti nejmenší.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama